| tonyc7 a întrebat:

Presupunand ca pe burta goala, atunci cand iti chioraie stomacul de foame, te apuci sa mananci 6 batoane de ciocolata Mars, o punga de turta dulce, o prajitura amandina si fursecuri pana iti umfli burta de dulciuri, risti sa te imbolnavesti chiar in acel moment de diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu. Deloc. Îmbolnăvirea de diabet este multifactorială, nu ține numai de ce mănânci şi când şi cât.

Dacă dai iama în dulciuri faci indigestie, nu diabet.

| tonyc7 explică (pentru StudentLaMedicina):

Si daca nu mananci la ore regulate si mananci doar cand ai tu chef, doar de 2 ori pe zi sa zicem (din lene sau din obisnuinta), deci mereu la o ora diferita de ziua precedenta, ce pericole pentru sanatate pot aparea (cel mai probabil )?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru tonyc7):

Mulțumesc mult pentru fundă.

Nu trebuie să mănânci regulat, trebuie să mănânci sănătos. Oamenii care lucrează în schimburi nu mănâncă la aceeaşi oră, nu înseamnă că sunt bolnavi.

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu. Dar esti pe drumul cel bun. Spre diabet.winking

| Cipi1212 a răspuns:

Trebuie să mănânci și mâncare normală. Dulciurile ar trebui să fie desert.

| Mindfulness a răspuns:

De la stres și supărări constante faci diabet! Depresia și anxietatea te rupe, astea 2 declanșează diabetul și bolile autoimune sistemice.

| tonyc7 explică (pentru Mindfulness):

Stresul si supararile le cam are toata lumea (mai putin cei bogati si fericiti), deci inseamna ca multa lume e predispusa la diabet (doar in dreptul populatiei Romaniei vorbind).

| Mindfulness a răspuns (pentru tonyc7):

Stres cronic, depresie cronica, anxietate cronica nu au toți așa ceva! Stres de la ăla de te chinuie in ultimul hal!

| shyde a răspuns (pentru tonyc7):

Tin sa te contrazic putin. Poti sa fii nestresat si sa traiesti o viata minimalista. De fapt, chiar pentru asta am fost noi conceputi ca oameni. Am evoluat sa fim minimalisti, asta e cel mai bun lucru pentru sanatatea noastra.

Da, dupa cum ai spus si tu, multa lume e predispusa la diabet, si chiar mai multa lume e predispusa la cancer, mergand pe aceeasi logica, stres, toxicitate, alimentatie, stil de viata. Dupa cum stim noi ca omenire, sansa este 50% (sau peste) sa faci cancer. Un numar absolut ingrozitor. Si vorbim aici de toata lumea, nu doar de Romania.

https://www.nhs.uk/conditions/cancer/

| shyde a răspuns:

Nu, nici vorba. Se face in timp. Dar nu te juca, ca nu e de glumit cu diabetul.