| DARYA_1040 a întrebat:

Prietena mea a fost dignosticata cu HPV si trebuia sa mearga la inca un control dar intre timp a ramas insarcinata si ii este foarte frica. Ce se poate intampla, ii afecteaza sanatatea copilului, trebuie sa faca intrerupere? ea isi doreste f mult copilul este prima data cand ramane insarcinata.Va rog cei care stiti sa imi dati un raspuns.Va multumesc din suflet

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Da, HPV-ul se transmite de la mamă la făt. Prietena ta trebuie să meargă la un medic neonatolog ca să afle dacă bebeluşul a fost infectat.
În cazul ei, este recomandată electrocoagularea condiloamelor acuminate cu anestezie locală sau generală (depinde de întinderea leziunilor).
Sănătate!