Întrebare recomandată | Adeniy a întrebat:

Prietena mea cea mai buna vrea sa devina anorexica, deci cam vrea sa faca foamea.Eu am fost anorexica si i-am povestit cat de urat poate fi asta, i-am zis ca o sa ajunga in spital, cum am ajuns si eu.Cand i-am povestit prin ce am trecut mi-a spus ca, chiar arătam groaznic.Eu stiu ce inseamna asta si vreau sa o fac sa se opreasca, ca sa nu treaca si ea prin ce am trecut eu.Cum o pot convinge ca nu e bine, fiindcă ea tot spuneca vrea sa fie anorexica, chiar daca stie prin ce am trecut eu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Voidwithin a răspuns:

Din ce motive face asta?
Tu ti-ai cam facut partea in situatia asta ai avertizat-o, te-ai dat drept exemplu ei dovada ca stii ce inseamna sa fi anorexica. Poti sa le spui parintilor ei desigur te poate ura o viata dar tu i-ai facut un bine si poate chiar i-ai salvat viata.

| Adeniy explică (pentru Voidwithin):

Pai tocmai, ca daca le spun o sa se supere pe mine.

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate daca ar vedea poze cu fete anorexice si-ar schimba parerea

| Adeniy explică (pentru mona):

Pai m-a vazut pe mine atata timp. Zice ca vrea sa slabeasca fiindca este un pic peste greutatea normala, dar sa faca foamea. VrEA sa ajunga slaba de tot pe la 30 de kg cum am ajuns eu.

Răspuns utilizator avertizat
| uglyCORPSEbride a răspuns:

Am o prietena care a inceput sa slabeasca in mod exagerat pentru ca era un pic plinuta iar in copilarie avea chiar multe kg in plus.
Incearca sa intelegi motivele pentru care isi doreste asta.

| Adeniy explică (pentru uglyCORPSEbride):

Ok,n-am problema cu slabitul.Dar nu prin infometare.Eu stiu ce inseamna asta, stiu prin ce treci si ce groaznic te simti.Nu vreau sa treca nici ea si nici nimeni prin asta.Sa stai in spital si tot tacamul. Poti sa slabesti mancand legume, fructe, sunt o gramada de metode, dar nu infometarea.Viata cu anorexie e grea.

| pisihabarnuare a răspuns:

Spune-i ca o sa arate ca o scandura si oricarui baiat ii place o fata normala. poate ajuta daca ii arati o poza cu alta anorexica.