| anonim_4396 a întrebat:

Prietenii spun ca pentru ei cafeaua e laxativ. La mine nu are efectul asta. Problema e la mine sau la ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de la fiecare la fiecare, pe mine de exp și mai știu o persoană la fel, ne trimite la baie.

| T0T a răspuns:

Eu credeam că are efect tocmai pe dos.

| gabicoo a răspuns:

Stai liniștit nu ai nici o problemă! Cafeaua are un ușor efect laxativ! Doar ușor!
winking

| WhiteLife a răspuns:

Este diuretic și poate fi și laxativ, depinde de cat/cum o iei, și dacă este metabolizata normal de corpul tau. Daca nu are acest efect la tine nu înseamnă neapărat că este o problema. Sunt multe alte laxative și diuretice.

| Yuoia a răspuns:

Pentru mine nu e laxativ. E duiretic. Si stiu multe persoane carora cafeaua le produce diureza.

| NotNamed a răspuns:

La niciunul. Fiecare are metabolismul diferit. Mie mi se pare buna la gust dar nu simt nimic ca s.ar schimba in mine..de.asta nici nu beau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este stimulant. Evident sistemul nervos reguleaza efectul si stie ce sa faca atunci cand bei cafea. De aia te simti somnoros cand nu bei de dimineata, ca asteapta corpul acel stimulant la care a facut dependenta. Daca nu bei la aceeasi ora atunci are efect mai mare. Evident conteaza si statusul la acel moment al sistemului nervos si al nervilor intestinali. Eu am luat pastile cu cafeina si nu a avut niciun efect, la fel si cafeaua. Dar cand mananc ceva cu zahar de dimineata imediat merg.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Este laxativ daca are mult zahar

| al0o0o0 a răspuns:

La niciunul. Difera de la om la om

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Problema e ca ai probleme cu capul