| aimullah123 a întrebat:

Proteina C reactiva crescuta poate semnala prezenta unor polipi mici pe colon sau doar inflamatii mai severe sau cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ioana_9918 a răspuns:

Un nivel ridicat de proteina C reactiva poate indica o gama larga de afectiuni. Interpretarea valorii trebuie facuta de un medic, care face acest lucru coroborat cu simptomele si alte analize pe care ti le-a dat sa le efectuezi sau in urma unor investigatii suplimentare.
Cele mai intalnite afectiuni in care proteina C reactiva poate avea valori mari sunt:
- arsurile
- infectii precum pneumonia sau tuberculoza
- infarctul miocardic
- boli cronice inflamatorii
- boala inflamatorie intestinala
- diverse tipuri de cancer