| anonim_4396 a întrebat:

Psihoterapia de grup poate ajuta cu aceste probleme : borderline personality disorder, psihopatia(intr-un stadiu mai redus), mitomania, narcisismul, tulburare obsesiv compulsiva si lipsa de empatie cand nu exista un interes personal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Orice terapie, ședința la psiholog/psihiatru, tratament...te poate ajuta intr-o oarecare măsură să ți sub control anumite probleme psihice.
Nu știu și nu prea cred ca te vindeci, dar probabil dacă vrei cât de cât sa ți sub control, ajuta.

| anonimg a răspuns:

Eu recomand citirea Bibliei, chiar dacă nu toți medicii psihoterapeuți nu o recomandă.
Să ne lăsăm inimile să descopere pacea, liniștea și credința care vin în urma citirii Bibliei, și vom dori atunci să împărtășim acestea cu același grup de oameni care le au deja.

| AdioTPU a răspuns (pentru anonimg):

Ți-aș fi dat funda la acest răspuns dacă ar fi fost întrebarea mea.

| Catrice a răspuns:

Ăștia ca tine nici nu ar trebui sa stea liberi.

| blackann a răspuns:

Da, te ajuta. mergi si tine-te, ca nu iti trece in 2 sapt.

| CleanHeart a răspuns:

Te ajuta sa te accepți așa cum poți să te ajuți și singur

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru CleanHeart):

Aici e buba, daca tu te accepti si admiti ca unele lucruri sunt irecuperabile cu tine, altii nu te vor accepta niciodata sau foarte greu.

| CleanHeart a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Alții nu contează
Conteaza doar persoanele care te accepta așa cum ești

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru CleanHeart):

-0, 0.

| AdioTPU a răspuns:

Nu știu. Psihopatia e o tulburare de personalitate, nu una psihică. Nu se vindeca niciodată deoarece creierul psihopaților e diferit fata de cel al oamenilor normali, anumite regiuni sunt altfel formate altfel decât al unei persoane normale. Se pot doar diminua simptomele și efectele dacă persoana în cauză vrea și poate.

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Da,dar durează ani de zile până la succes,psihopatia e o tulburare gravă, dar nu toți psihopatii sunt periculoși ce e drept dar nu se pot vindeca, fi niciodată la fel ca un om normal.
Borderline din nou e o tulburare serioasa, toate pe care le-ai enumerat sunat doar tratabile, nici una nu o poți vindeca.
Daca nu te chinuie e ok, fă-ți damblaua laughing Dar ai avut vreo trauma de ești așa bro sau?

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

23.03.2017 - Vineri incepe fericirea unui om
cu ajutorul meu, al unei sarboaice si al unei lipovence a vazut iadul si l a cunoscut aici pe pamant
17.03.2023 - Vineri se sinucide acel om care a iubit ce nu a putut intelege spre satisfactia si bucuria mea

https://ibb.co/09ZhH3D

Nu ai deloc habar cum sunt eu si ce pot face unui om psihic avand umbrele mele cu mine, oamenii vulnerabili sunt cei mai amuzanti pentru ca vor sa auda vorbe calde si de ce sa nu profiti pentru amuzament?
Da, am regrete foarte multe si o poveste in care daca intra cineva ori se sinucide singur ori innebuneste. Pentru ca nu toti pot intra intr o hora in care raman blocat la 15 de 21 de ani.

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Nu spune la nimeni că ai probleme de astea mai ales că ai zis că te poți comporta ca un om normal,tu măcar ai puterea sa recunosti,sunt ogrămadă de psihopati și de psihopate in libertate care fac rău mereu și nu ii internează nimeni. Fi bucuros că ești deștept, asta e, de aici de pe TPU majoritatea avem probleme psihice nu ai observat? Câțiva doar sunt sanatosi, și în realitate multi sunt nebuni dar iau droguri sa para ok, că unele chiar ajuta deși te distrug in același timp.

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Efectiv stiu sa fiu un om fals la perfectie, odata ce te prind intr-o colivie cu timpul ai trei solutii : pleci, sinuciderea sau innebunesti.
Doar ca un adevar trist e ca aproape toti oamenii se comporta frumos doar cand au interese ce depasesc limitele morale...
Ceea ce a auzit ultimul psihiatru care m-a consultat si a vazut pentru ca i am aratat tot l a lasat efectiv perplex, era la inceput de cariera si nu cred ca a cunoscut persoane cu nevoie speciale...

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Poți să îți faci pensie daca ești psihopat și nu mai lucrezi, te doare la bastanlaughing
Stai liniștit că nici eu nu am zis pe aici cat de malefic eram inainte și de periculos și cat de mult m-au schimbat tratamentele in bine desi anxietatea și depresia tot exista dar m-au făcut mai lucid, empatic, rațional ceea ce e ceva că eu eram foarte dur. Dar pentru ce ai prezentat tu nu exista tratament doar psihoterapie cognitiv comportamentala.
Dar și cu oamenii care se comporta frumos și nu îți gresesc îi persecuți?

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Eu sunt irecuperabil, imi e frica de pastilele de la doctor, nu accept sa le iau … constientizez ca pot tine in frau boala, dar oare pana cand imi pierd mintile? cea mai mare frica a mea sa imi pierd cugetul si sa raman singur.

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Pai daca continui așa o sa ramai din păcate deși tu ai vrăjeală la fete, ai o calitate măreață și nu profiți tu profiți ci scopul sa le injosesti. Da, cu timpul se va agrava, mai ales tulburarea borderline

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Un om mort sufleteste nu mai are ce pierde ca am pierdut ceea ce aveam si era unic…

| Fantaspirit2k23 a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Și eu. Pe maică-mea.
Eu nu te judec, e viața ta faci ce vrei, dar să știi că majoritatea de aici nu știu să vorbesc cu fetele cum o faci tu și tu îți bați joc laughing
Dar eu te stimez!