| baiatulxboyx a întrebat:

Puteti sa imi explicati si mie cand te ingrasi? Adica, te ingrasi doar cand depasesti numarul estimativ de calorii pe zi? Conteaza ce mananci, adica mancare sanatoasa(facuta in casa) sau nesanatoasa(fastfood), atata timp cat nu depasesti numarul de calorii?
Cam cu cat ar trebui sa reduc numarul de calorii pe zi ca sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de organism. Unii pun pe ei cateva zeci de grame doar daca mananca o felie de paine goala.Asa ca incearca sa vorbesti cu un nutritionist.

| nikol_7126 a răspuns:

Pai incearca si u da mananki ce iti place tie dar din fiecare cate putin.winkingwinking

| F13 a răspuns:

Poti sa te ingrasi sanatos sau nesanatos. la fel ca si slabitul. depinde ce alimente consunmi. daca bagi in tine numai prajeli si tampenii,te ingrassi nesanatos. si te imi pricopsesti si cu boli digestive si alte alea. pentru diete, consulta si tu o carte de nutritie, du-te la doctor! nu imi astepta sa iti dicteze altii raspunsurile

| Awndre a răspuns:

Hei.
Da-ne mai multe detalii despre tine. Fiecare trebuie sa se alimenteze cu un anumit numar de calorii, fiecare organism este diferit. Nr de calorii ti-l calculezi in functe de activitate fizica.varsta.sex etc. Baietii de obicei au arderile mai bune, deci puteti manca mai bine. Uite aici un ghid:
www.slabute.ro
Stiu ca suna cam. feminin dar avem si baietei pe acolo:).
Si da, conteaza din ce iei caloriile. De exemplu sa zicem ca tu trebuie sa papi 1600 kcal pe zi. Le poti lua din un baton proteic+ 3 mese principale la care papi carne/peste/oua/branza + legume si inca 2 gustari, unde poti manca o bucata de prajitura facuta incasa, un pumn de migdale, un pahar de suc natural, un iaurt etc. Daca papi asa, si faci si sport de 3 ori pe saptamana ai sa vezi ce bine slabesti;).
Dar alta e sa iei 1600kcal din fast food, ciocolata,cartofi prajiti, batoane cu ciocolata, chipsuri etc.

| baiatulxboyx explică:

Awndre fii mai explicita, ma refer la ultima parte din postul tau.
Eu am 77 kg, 1, 82 m(182 cm) si trebuie sa consum 2600 calorii pe zi.

| Awndre a răspuns:

Mno bun. Pai ia astea 2600kcal / zi din lucruri sanatoase. Imparteti caloriile astea in 5 mese. Uite de exemplu la micul dejun, fiind cea mai importanta masa, mananca ceva de 600 kcal. La gustarea 1 ceva de 300 kcal, la pranz 600, la gustarea 2 300 kcal, seara 600 kcal iar de restul caloriilor papa 2 mere, sau ceva fructe.
Exemplu de meniu:
Mic dejun sa zicem ora 8 - O omleta din 2/3 oua cu branza rasa, cateva felii de sunca, un pahar de lapte si o salata de legume. Nu cred ca ajunge oricum la 600kcal, deci mai bagi tu ceva langa, daca simti nevoia, dar nu prosti.
La gustarea 1 (zicem ora 11:00 ) Mananci 50 grame de arahide/migdale/alune/fistic.
La pranz(apx ora 14:00) - Piept de pui la cuptor cu mirodenii+ salata, eventual un dressing facut din iaurt, lamaie, ulei de masline. gasesti pe net si eventual inainte de asta o supa/ciorba.
Gustarea 2(apx ora 16:00 )- Ca la gustarea 1, plus un fruct sau un iaurt.
Cina- Legume inabusite cu peste in conserva/la cuptor/gratar + iarasi un sos ceva dietetic facut de tine.
Daca papi toate astea ajungi undeva la 2000 kcal, la 2600 inca nu ajungi. decat daca mai adaugi ceva.

Daca vrei ceva dulce, poti sa o rogi pe mama ta sa-ti faca ceva dulciuri in casa, cu mai putin zahar.sau indulcitori, sau eventual poti manca un sfert de cioco neagra, amaruie, dar nu in fiecare zi. de 2x pe saptamana asathinking

| baiatulxboyx explică:

NU am obiceiul sa mananc dulciuri, pur si simplu m-am dezobisnuit sa mananc dulciuri, adica tin dieta de la vara din 2010 si m-am obisnuit asa, fara sucuri, fara chipsuri, fara dulciuri etc.
Deci eu am 2600calorii pe zi ca sa imi mentin greutatea, eu vreau sa slabesc, ceea ce mi-ai zis tu e putin cam prea multa mancarelaughing, nu mananc atat de mult.De dimineata de abia de abia am reusit sa mananc o portie de cereale la 7jumate, pentru ca la 8 sa fiu la scoala. Dupa am mancat sendvisul care mi l-a facut tata pe la 11.La 2 jumate am mancat mancare chineazeasca care mi-a ramas de ieri ( nu a fost foare multa, dar am incalzit-o la microunde si a fost yummy ), dupa am plecat prin parc de la 3 la 5 m-am plimbat cu un coleg si 2 fete... am venit acas la 5 si am mancat snitel cu cartofi(fara paine) la ora 6 si atat. De adaugat ca fac si niste abdomene la masa de pranz (50 de abdomene) si inca 50 seara inainte sa ma culc + ca urc pe scari si cobor cand am timp si stau la etajul 7 deci e cevalaughing.
Mananc prea putin? Nu sunt obisnuit sa mananc mult, insa vreau sa si slabesc.Am auzit ca daca nu consum indeajuns de multe calorii, corpul imi ia din caloriile muschilor sau ceva de genu si imi scade masa muscularasad.

| Awndre a răspuns:

Pai tu pana acum ai mancat in jurul de 1000 kcalhee hee
Sper ca acei cartofi nu erau prajiti, trebuie evitatithinking
Ma miram eu sa mananci atata. mno, 2600kcal daca e sa le iei din mancare sanatoasa trebuie sa mananci mult.
Faza cu pierderea masei musculare este adevarata doar in cazul in care practici vreun sport, gen fitness si tragi de fiare. daca nu faci culturism sau asa nu e valabila.

| Awndre a răspuns:

Micul dejun, ora :
Cereale de porumb40g= 145
Lapte300ml=129
Gustare 1, ora :
Sandwich cu pui 100g=119
Prânz, ora :
Amestec de legume chinezesc200g=196
Gustare 2, ora :
Snitel de pui 100g =171
Cartofi fierti 200g =174
Total ingerat=934 kcal

Asta ai papat tu azihappy cam putinbatting eyelashes.
Oricum. pe site-ul care ti-am dat poti sa-ti calculezi ce papi.si poti afla multe lucuri de care ai nevoiehappy

| baiatulxboyx explică:

Amestecul acela de legume chinezesc avea si pui big grin si cartofii erau prajiti laughing, dar de ce ar trebui evitati? au fost facuti de bunica, cumparati din piata.
Are ceva daca mananc putin? Adica are vreun efect rau?

| Awndre a răspuns:

Oho, atunci ai papat cam 1200 kcal. cartofii prajiti au multe calori. Pai poate sa fie tot facuti de bunica. sunt in ulei, prajiti, deci nu sunt sanatosihappy Dar na.ii poti papa o data pe saptamanahappy doar sa nu faci un obicei din asta.Mai bine iti faci un piurehee hee.
Pai nu cred ca are nimic din moment ce asa te-ai obisnuit.doar ca daca vei vrea sa slabesti si acum, la mentinere papi 900kcal, cand vei slabi va trebui sa le miccsorezi la 700 kcal.si va fi greu, pentru ca 50 grame de arahide deja au 350kcal. iti dai seama ca nu vei mai putea manca mai nimic.si in plus organismul are nevoie de detoate. Cate un pic de grasimi bune(ulei de masline, in, nuci), dulciuri ( cacao, ciocolata amaruie, dulciuri facute in casa.), carbohidrati ( o felie, 2 de paine, paste fainoase). vitamine(fructe, legume) etchappy