| YouandI a întrebat:

( răceală la rinichi )
Bună, de o săptămână simt o durere in zona mijlocului, pare că e pe partea dreapta, intre coaste. Ea apare doar daca mă mișc brusc, nu e continua. Alături de aceste simptome am simțit în primele zile că urina miroase diferit, dar avea culoare normala și mergeam normal la baie. Alte simptome nu prezint.
Bănuiesc că e o răceală la rinichi, voi ce spuneți?
Și cum aș putea cu tratament naturist sa scap de aceasta răceală.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| petitconseil a răspuns:

Din ce spui tu aici ca te doare mijlocul la miscari bruste,e posibil sa te doara coloana,ori ai dormit rau intr-o pozitie naspa,ori ti-a fost frig cand ai dormit, daca zici ca te doare mijlocul, e durere de coloana, coastele sunt mai sus...iar urina e posibil sa fie schimbata daca ai luat ceva medicamente sau daca ai mancat ceva diferit, ori de la raceala pur si simplu.Raceala la rinichi inseamna urinari dese, senzatie continua de a urina, iar cand mergi la baie posibil sa nu ai ce urina.Un masaj al spatelui cu o crema antireumatic ti-ar prinde bine, asa cred.Multa sanatate iti doresc.

| YouandI explică (pentru petitconseil):

Am băut timp de 3 zile ceai din codițe de cireșe, 3 căni pe zi, a câte 250 ml fiecare și durerea s-a ameliorat. Mulțumesc pentru răspunsuri.

| petitconseil a răspuns (pentru YouandI):

La fel si ceaiul din matase de porumb e bun pentru rinichi.Cu placere, ma bucur ca esti mai bine acum.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durerea renala nu este legata de miscare, deci cu siguranta durerea nu este una legata de rinichi, ci de peretele lombar (de oase sau muschi). Modificarea mirosului urinii este prea putin ca sa afirmi ca e de cauza infectioasa.
Pielonefrita, sau raceala la rinichi, se manifesta cu durere renala variabial, insotita de febra mare, stare de rau accentuata, urina tulbure.
Asadar, te-ai diagnosticat gresit si ai toate sansele ca tratamentul naturist sa iti faca mai mult rau decat bine. NU crezi ca ar fi mai intelept sa mergi la un medic, care chiar se pricepe?