| WhatABeautifulDay a întrebat:

Recent am citit un articol care spunea ca nu ar trebui sa mergi descult deoarece te poti alege cu paraziti. In zone cu clima temperata precum Romania exista paraziti care pot intra in organism prin piele? Care sunt aceia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da, te poate musca o capusa, si poti lua boala Lyme, o boala oribila.

| Dura_Antonio_1994 a răspuns:

Nu stiu care ar fi sensul sa mergi descult, dar pentru paraziti clima noastra este aproape perfecta, si pentru insecte destul de periculoase. Iarna nu prea ai problema asta dar nu ai de ce sa mergi descult si vara... parazitii. Totusi poti investi intr-o pereche de slapi, sau sandale, uite un link :D https://www.epantofi.ro/......ndale.html
Funda? :)