| adrianpetrican a întrebat:

Respir destul de greu mai ales la efort! Am masurat cu pulsoximetrul si valorile sunt in regula! As putea avea vreo malformatie la inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Respiratia greoaie poate fii legata de plamani, nu de inima, mai ales cand esti destul de tanar si mai ales de faptul ca ai o viata sedentara, fara pic de efort fizic.

Problemele de inima apar la supraponderali sau obezi, asta daca nu s-au nascut cu malformatii congenitale, dar asta era deja depistata pana acum.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| alina2k18 a răspuns:

Fa-ti o spirometrie.

| VoidEternal a răspuns:

Lipsa de antrenament, cel mai probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu asa urcam la et 2 eram rupt si transpirat la 4 nu mai zic ma opream sa suflu dupa aia vorbeam. am inceput sa merg la sala sa fac efort si cu bicicleta. ma crezi ca acum daca urc pana la 4 nici nu simt pentru ca corpul nu mai recunoaste ca pe o oboseala fața de ce efort fac la sala. acum nu stiu daca esti gras eu am 94 de kg la 1.89

| 1234568807 a răspuns:

Daca esti gras, normal ca respiri greu la efort

| Ka0ru a răspuns:

Daca esti sedentar normal ca respiri greu, incearca sa faci miscare zilnic si se va diminua problema.

| adrianpetrican explică:

Oxigenarea mea este 96 %, scade apoi la la 93-94, iar urca apoi iar scade si tot asa! cateoadata am 98, 99 %. Am avut of froma usoara de covid in 2020!

| Stefan927 a răspuns:

La inima, nu ai nimic, amu depinde si cat de gras esti, si eu am aceiasi problema, numa ca eu is gras

| adrianpetrican explică (pentru Stefan927):

Nu is gras tocmai de asta!