| Ioana06i a întrebat:

Respir foarte greu și simt un blocaj și o durere relativ ușoară, la nivelul plămânilor și am vărsături și grețuri...Asta acum, recent. Ce poate fi? Mulțumesc!

Am uitat sa menționez ca sunt singură acasă și nu am cu cine ma duce la spital, în caz de trebuie urgenta...Și nu mă simt în stare să merg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Îmi pare rău să aud că te simți așa. Simptomele pe care le descrii—dificultăți de respirație, durere ușoară la nivelul plămânilor, greață și vărsături—pot fi cauzate de mai multe afecțiuni, unele dintre ele fiind mai grave. Iată câteva posibilități:

Infecții respiratorii: O infecție virală sau bacteriană, cum ar fi pneumonia sau bronșita, poate cauza dificultăți de respirație, dureri în piept și simptome digestive.

Astm sau alergii: Dacă ai un istoric de astm sau alergii, acestea pot provoca o constricție a căilor respiratorii, ducând la dificultăți de respirație și disconfort.

Embolie pulmonară: Aceasta este o afecțiune gravă care apare atunci când un cheag de sânge ajunge în plămâni. Este marcată de dificultăți de respirație, durere toracică și poate duce la greață.

Probleme gastrointestinale: Unele afecțiuni gastrointestinale, cum ar fi refluxul gastroesofagian sau gastrita, pot provoca greață, vărsături și pot irita plămânii, ducând la dificultăți de respirație.

Anxietate sau atac de panică: Acestea pot provoca, de asemenea, dificultăți de respirație, dureri în piept și greață.

Recomandări:
Consult medical urgent: Este esențial să consulți un medic cât mai curând posibil, mai ales având în vedere dificultățile de respirație. Acesta îți va putea evalua simptomele și îți va recomanda investigații suplimentare, dacă este necesar.
Evită să te auto-diagnostichezi: Nu este recomandat să încerci să identifici singur cauza simptomelor, mai ales în cazul dificultăților de respirație, care pot indica o urgență medicală.
Nu aștepta să vezi dacă simptomele se ameliorează; mergi la medic cât mai repede posibil pentru o evaluare corectă. Sănătatea ta este cea mai importantă!

| sierra1 a răspuns:

"Respir foarte greu...Și nu mă simt în stare să merg."

dacă nu glumești, sună la 112, ar putea fi fatal!