| rukimika a întrebat:

Retete de supe dietice... funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 1pentru2 a răspuns:

SUPA DE LEGUME

Ingrediente:

4 căţei de usturoi
6 cepe
1-2 roşii
3 litri de apă
2 ardei graşi
5 morcovi
o ţelină
o legătură de pătrunjel
condimente: sare, curry, piper

Mod de preparare: Se toacă mărunt morcovii şi ţelina şi se pun la fiert, se toacă apoi ardeii şi roşiile, la sfârşit se adaugă ceapa şi usturoiul tăiate mărunt. Legumele se ţin la foc mic până când se fierb. La final, se adaugă pătrunjel şi, după gust, condimentele.

SUPĂ DE ROŞII

Ingrediente:

o ceapă
un morcov
o rădăcină de pătrunjel (albitură)
3 linguri de ulei
3-4 roşii (pastă de roşii)
o lingură de orez
sare (foarte puţină)
pătrunjel verde

Mod de preparare: Ceapa tocată mărunt împreună cu morcovul şi rădăcină de pătrunjel, date prin răzătoare mare, se călesc în ulei şi jumătate de ceşcuţă de apă, timp de 3 minute. Se sting cu 2l apă fierbinte. Când începe să clocotească se pun orezul şi roşiile (curăţate de coajă şi tăiate mărunt). Se potriveşte de sare şi se mai lasă să fiarbă 20-30 de minute. Se opreşte focul şi se presară pătrunjel tocat.

Ingrediente pentru 6 portii:

conopida proaspata (deja curatata) – 690 gr
ceapa – 103 gr
ceapa verde – 30 gr
lapte semidegresat – 405 gr
ulei de masline extra virgin – 1 lingurita ceai cu varf
usturoi – 15 gr
sare, piper dupa gust
marar pentru ornat

Mod de preparare:

Buchetelele de conopida se pun la fiert.
Separat, intr-o tigaie incinsa, se prajesc pana devin rumene ceapa si usturoiul intr-o lingurita de ulei.
Cand este gata fiarta, conopida se scurge de apa si se pune in blender impreuna cu laptele, sarea, ceapa si usturoiul prajite, piperul si ceapa verde.
Se mixeaza bine si se pune intr-un vas.
Se da la foc mic cam 10-15 minute, amestecand continuu.
Deasupra se orneaza cu frunze de marar.

Pofta buna!

Se poate servi rece sau fierbinte.
Informatii nutritionale per 100 gr supa crema de conopida (calorii, proteine, grasimi, etc) Supa crema de conopida "Slabuta"

3 răspunsuri:
| diana1129 a răspuns:

4 căţei de usturoi
6 cepe
1-2 roşii
3 litri de apă
2 ardei graşi
5 morcovi
o ţelină
o legătură de pătrunjel
condimente: sare, curry, piper

Mod de preparare: Se toacă mărunt morcovii şi ţelina şi se pun la fiert, se toacă apoi ardeii şi roşiile, la sfârşit se adaugă ceapa şi usturoiul tăiate mărunt. Legumele se ţin la foc mic

| Mecoooo a răspuns:

Despre supe dietetice
SUPA DE LEGUME

Ingrediente:

4 căţei de usturoi
6 cepe
1-2 roşii
3 litri de apă
2 ardei graşi
5 morcovi
o ţelină
o legătură de pătrunjel
condimente: sare, curry, piper
Mod de preparare: Se toacă mărunt morcovii şi ţelina şi se pun la fiert, se toacă apoi ardeii şi roşiile, la sfârşit se adaugă ceapa şi usturoiul tăiate mărunt. Legumele se ţin la foc mic până când se fierb. La final, se adaugă pătrunjel şi, după gust, condimentele.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate supele sunt dietetice dacă sunt făcute din legume, fără carne și grăsimi (ulei pus cu moderație).
Pa, pa.