| denyzo a întrebat:

ROG SERIOZITATE. E foarte urgent va rog sa ma ajutati crying
De cateva zile ma doare in gat de la tigari. Vreau sa ma las de tot, si voi face tot posibilul sa ma las.
problema este ca din cate am citit s-ar putea sa fie laringita. Ma doare tot gatul si simt un nodul atunci cand inghit.
Poate sa treaca de la sine daca nu mai fumez deloc?
Precizez ca fumam 1-2 pe zi si mai precizez ca sunt fata si am 16 ani.
Si daca e sa fac un control la medic poate sa-mi descopere ca ceea ce am e de la fumat?

VA ROG MULT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Antoneta_Torcica_1967 a răspuns:

Cu siguranță medicul descoperă cauza. Mai ales daca faci si analize poate si o radiografie. Ca sa te lasi de fumat spui stop. E foarte greu dar e singura sansa. Ambiția! Ai luat strepsils? Eu asa iau si mai beau si ceaiuri fierbinti

| aurgrigor8 a răspuns:

Cred ca e o răceală și eu am avut fix acele simptome am tot 16 ani și nu fumez deci țigările nu au nici o legătură. când o să fie o boală care se trage din cauza țigărilor o să fie rinichii afectați

| BuLaNNNeL a răspuns:

Albastru de metil pentru dureri. Nu sta ca nu e 100% sigur ca de la tutun ci poate fi o infectie care se transforma in ceva urat daca nu e tratata. "VOI face tot posibilul sa ma las de tutun, VREAU sa ma las". Eu pariez ca nu o vei face, stii de ce? Prin simpla ta exprimare arati ca esti un om slab. " VOI" face, cand? De luni? De pe 1? De la anul? rolling on the floor stii de cate ori am auzit scuzele astea? Daca vrei ceva cu adevarat, NU VEI face, ci o faci, NU de Luni, de pe 1 sau de la anul, ci din ziua, minutul, ora, secunda respectiva in care iti doresti. Tatal meu fumator a ~ 2 pachete pe zi s-a trezit intr-o dimineata intr-o stare de rau si o "voma" neagra, scuipa ceva foarte negru. S-a speriat atat de tare incat a zis STOP, si-a aruncat pachetele de tigari la gunoi si din ziua aia n-a mai bagat tigara-n gura.

| oanab26 a răspuns:

Cauta la farmacie drajeurile Plantic.Sunt accesibile si foarte bune.

| Iulianshh a răspuns:

Am patit si eu asa ia o pauza, eu fumam la 10 ani si mi s-a pus un nod in gat si nu mi trecea deloc, m-am lasat si acum la 13 ani am inceput sa fumez iar si nu mai am treaba