| Gbss a întrebat:

S-ar putea sa-mi fi luxat glezna. Ce ma sfatuiti sa fac? dau funda! raspuns urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandraalis a răspuns:

Cred ca ai entorsa, nu este luxatie.
Ai un unguent in casa?
De exemplu ketonal unguent, chiar si diclofenac unguent.
Daca ai ungete cu unguentul cu miscari usoare, fara sa masezi puternic,
Tine piciorul ridicat, pe o perna, patura.
Ai putea sa pui gheata, dar este atat de frig si imi este teama ca racesti.
Poti sa pui o foaie de varza cruda pe locul dureros (poti sa te dai si cu unguent) si infasoara intr-un material, tifon, batic, dar sa nu strangi ca opresti circulatia si se umfla piciorul, pana te culci, schimba varza de mai multe ori, cand s-a incalzit.
Lasa varza pusa si peste noapte, maine nu te duce la scoala, trebuie sa stai cu piciorul in repaus, ridicat in sus, bine nu toata ziua, sa stai non stop.
Nu trebuie sa mergi prea mult.
Sanatate si vorbim maine sa-mi spui cum te simti.

15 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Ce stii despre luxatie?
Dar despre entorsa?
De unde stii ca este luxatie?
Explica te rog, cum ti s-a intamplat, daca este umflat, daca te doare, tot ce te supara.
Lasa naiba funda, dati funda fara sa stiti daca raspunsul este corect si alti i-au raspunsul de bun.
Dar de ce nu mergi la medic?
Eu stiu ce ai putea face, daca ai luxatie, dar tu stii sigur ca este vorba de asta?

| alexandraalis a răspuns:

Un sfat atat pentru tine, cat si pentru ceilalti, nu acordati funda pana nu aflati daca raspunsul este corect, mai ales cand este vorba de o problema medicala.
Daca raspunsul este gresit, cei care vor citi raspunsul vor crede ca este un raspuns bun si atunci cand cauta informatii, nu fac decat sa agraveze situatia in care sunt si cititi cu atentie ce scrie cu rosu: Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. etc.

| salomeea27 a răspuns:

Pune ceva rece cum ar fi o punga din aceea de legume inghetate si daca se unfla du-te sa faci o radiografie

| AndreitsSza a răspuns:

Du-te la un medic! Funda! :*

| AR1373 a răspuns:

Du-te la doctor si pune ceva rece nu uita sa stai in pat si sa folosesti piciorul luxat cat mai putin!

| GabitaBm a răspuns:

In primul rand sa nu calci cu acel picior,cat poti; pentru ca greutatea,daca il fortezi, nu te va ajuta la nimic ci dimpotriva, in al doilea rand sa pui ceva rece iar in al treilea rand sa mergi la spital la un consult, unde ti se va face o radiografie ceva.sa stii cat este de grav

| symonyk007 a răspuns:

Pune/ti gheata bandajeaza/ti piciorul si mergi la doctor

| Gbss explică:

Pai m-a impins unu pe scari si am cazut rau pe picior.
Mi s-a umflat putin, ma doare dar pot merge doar ca schiopatez. Cand imi amorteste trebuie sa fac ture de camera ca sa pot sa merg cat de cat si am zis sa astept pana maine dimineata sa vad daca e mai bine. Daca ma mai doare la fel ma duc la doctor, dar am zis sa cer mai intai o parere. Nu stiu sigur daca e luxatie dar mi s-au umflat venele si ma doare si putin osul pana aproape de genunchi. Cam asta ar fi totbig grin

| alexandraalis a răspuns (pentru Gbss):

O sa te doara cateva zile.
Spune-mi ce parte a piciorului este umflata?

| Gbss explică (pentru alexandraalis):

Multumesc m-am uns deja cu diclofenac si nu ma mai doare asa tare. Multumesc foarte mult de raspuns si iti spun maine cum ma simt happy

| Gbss explică (pentru alexandraalis):

Este umflat si deasupra si dedesubtul gleznei, acolo unde laba piciorului ar trebui sa fie mobila. Ei bine, aproape nu pot sa o mai misc.

| Gbss explică (pentru alexandraalis):

Nu pot sa-ti trimit mesaj deoarece sunt membru junior. Asa scrie. Ma simt mai bine, am fost la spital, mi-a facut radiografie si am o entorsa. Sunt la limita deoarece daca ma las mai tare pe picior, mi se poate fractura osul, insa medicul mi-a zis repaus total pentru o saptamana si mi-a pus fasa elastica, ca sa nu-mi puna ghips. Nu ma mai doare asa tare, nici nu mai e umflat si trebuie sa-mi dau de doua ori pe zi cu diclofenac. Multumesc tare mult de sfaturi, mi-au prins bine!

| alexandraalis a răspuns (pentru Gbss):

Cred ca ai entorsa, nu este luxatie.
Ai un unguent in casa?
De exemplu ketonal unguent, chiar si diclofenac unguent.
Daca ai ungete cu unguentul cu miscari usoare, fara sa masezi puternic,
Tine piciorul ridicat, pe o perna, patura.
Ai putea sa pui gheata, dar este atat de frig si imi este teama ca racesti.
Poti sa pui o foaie de varza cruda pe locul dureros (poti sa te dai si cu unguent) si infasoara intr-un material, tifon, batic, dar sa nu strangi ca opresti circulatia si se umfla piciorul, pana te culci, schimba varza de mai multe ori, cand s-a incalzit.
Lasa varza pusa si peste noapte, maine nu te duce la scoala, trebuie sa stai cu piciorul in repaus, ridicat in sus, bine nu toata ziua, sa stai non stop.
Nu trebuie sa mergi prea mult.
Sanatate si vorbim maine sa-mi spui cum te simti.

| andreutsa30eu a răspuns:

Pai intai vezi daca este luxat sau nu.iar daca este luxat pune gheata iar a doua zi du-te la doctor(trebuie pus in ghips)

| Papa_Angelo_Mihai_1997 a răspuns:

Du-te la doctor si iti va spune cu exactitate daca e grav sau nu

| alexachulita a răspuns:

Pai in primul rand sa te duci la doctor si eu am avut o glezna luxata si am fost la doctor si mi laau pus in ghips