| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca ma tratez de o raceala timp de 3 zile cu 2 pastile de paracetamol / zi.
Cat timp trebuie sa treca (zile) pentru ca transaminazele sa revina la normal, sa poti face analize la sange pentru a verifica starea ficatului de ex? Adica cate zile trebuie sa treaca pentru ca analizele sa nu fie viciate de pastile?

ps: prin normal aici intelegandu-se stare anterioara luarii pastilelor pentru raceala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Un ficat sanatos nu este afectat de doar 2 paracetamol/zi timp de 3 zile.
Deci iti poti verifica transaminazele a doua zi dupa terminarea tratamentului.