| UnBaiat439 a întrebat:

Am o durere in partea stanga a stomacului si la stomac. O am cam de 2 -3 zile. Ce as putea avea?

P.S.: I-au claritromicina (pentru raceala la gat). Poate fi de la asta. Ma doare burta de fiecare data dupa ce iau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, durerile menţionate de tine sunt reacţii ADVERSE ale Claritomicinei!

"Reactii adverse :

In general, claritromicina este bine tolerata.
Pot sa apara urmatoarele reactii adverse: greata, varsaturi, dispepsie, diaree, dureri abdominale... " - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......00-mg.aspx

Toate cele bune.

| vangaelis a răspuns:

Claritromicina are ca unul din efecte adverse dureri abdominale. Fiind antibiotic, iei pastila dupa ce ai ai mancat? Ar trebui sa mananci inainte de a lua antibiotice.
Durerea de stomac cum iti este? ca o arsura sau cum?

| UnBaiat439 explică (pentru vangaelis):

Deci intr-o zi am luat claritromicina(+ibuprofen( asta mi-a prescris doctorul))si apoi am mancat. Apoi in alta zi invers. Tot m-a durut. Nu stiu cum sa o descriu dar e durere. Ceva intre arsura si durerestraight face

| vangaelis a răspuns (pentru UnBaiat439):

Cred ca este un mic efect mai putin placut al antibioticului. si pe mine ma ustura stomacul cand iau antibiotice.
de felul tau nu te doare stomacul cu alte ocazii, nu?

| UnBaiat439 explică (pentru vangaelis):

Nup, n-am nici cea mai mica problema cu alte ocaziibig grin

| vangaelis a răspuns (pentru UnBaiat439):

Din ce vad, pan' la urma e un efect advers, ia de la farmacie un pansamenrt gastric, ii zici farmacistei ca ai dureri gastrice de la antibiotic

| Andutzu01 a răspuns:

Poate ai racit la stomac.du-te la un medic si spunei..ca nu scapi astef..ascultama ca stiu.