| DanDels a întrebat:

Sal, am o problema, de cand a inceput scoala ma culc la 8-9 seara, ma trezesc la 5 dimineata ca sa pot ajunge la scoala. stiu ca e cam ciudat, dar nu am ce sa fac. cu toate ca dorm 8-9 ore, am ochii foarte rosii, sunt galbeni si venele au prins un contur foarte tare de rosu, nu stiu daca sunt sigur vene sau ce o fi ele, dar am ambii ochi rosii foarte tare, chiar nu stiu ce sa fac... nu vreau nici sa ma culc la 5 ziua, dar nici sa ma imbolnavesc sau sa raman orb...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Spala-te dimineata pe fata cu apa rece, in special in zona pleoapelor. Ar trebui sa se vada instantaneu imbunatatiri.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la mediculd e familie, pentru ca, ce descrii tu seamana a hepatita virala! Atentie, este contagioasa si netratata iti poate afecta ficatul si murii.
Urgent la medic!

| DanDels explică (pentru Violleta2022):

La hepatita mai sunt si alte simptone, am avut cand eram mic din cauza la o viroza (50 de copii), acum nu cum sa mai fac

Răspuns utilizator avertizat
| MariusStefan25 a răspuns:

Poate stai cu ochii in lumina puternica(telefon, calculator, televizor)

| MiyukiChan a răspuns:

Stai linistit, poate fi si din cauza ca iti petreci majoritatea timpului cu ochii in calculator sau telefon. Sau poate ai nevoie de ochelari. Cred ca ar trebui sa iti faci un control la medicul oftalmolog.el stie cel mai bine!