| pheonix_2617 a întrebat:

Sal am o problema. Iau roaccutane, 1 pe zi, si luni am programare la dentist.Acolo imi va face o injectie sa imi amorteasca dintele.Stiti cumva daca are ceva? cum iau medicametele? Ca nu mai stiu care erau medicamentele interzise cand iei roaccutane, si nu stiu din ce e facut serul ala pentru amortin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Doar tetraciclinele sunt contraindicate si suplimentele pe baza de Vitamina A. Desi, la ce doza de roaccutane iei nu stiu daca pot aparea probleme daca iei si vitamina A. Banuiesc ca iei tablete de 10mg nu?

| pheonix_2617 explică (pentru IMC90):

Da una de 10 mg pe zi.deci nu e nici o priblema daca o iau si luni nu?

| IMC90 a răspuns (pentru pheonix_2617):

Nu. Nu interactioneaza cu nici un anestezic din cate stiu. Oricum, la doza asta ma indoiesc ca pot aparea orice fel de reactii adverse, fii insa precaut cu antibioticele (cu tetraciclinele mai exact).

3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Din cate stiu eu (adica la substantele folosite cel mai frecvent pentru anestezie in medicina dentara) nu exista nici o interactiune intre anestezie si isotretinoin (substanta activa din raccutane). Pentru siguranta ta, cel mai bine ii spui doctorului dentist ca urmezi acest tratament. Oricum isotretinoinul interactioneaza cu foarte multe medicamente, dintre care si antibiotice (cu anibioticele are cele mai severe interactiuni. Si exisa sansa sa iti dea un tratament cu antibiotice.), medicamente cu calciu si vitamina A.