| anonim_4396 a întrebat:

Sal.as dori sa stiu cum as putea sa scap de ticuri? a avut cineva? si a reusit sa scape de ele? am 15 ani si am aceste ticuri de cand eram mica.si pur si simplu m-am saturat nu ma pot concentra nu pot face nimic.am un tic atunci cand dau din cap.clipesc des din ochi si altele.simt ca inebunesccccccccc va jog ajutati-ma...si daca a reusit sa scape cineva de ele sa imi zice si mie cumm va rooooogg mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Există trei tipuri de ticuri : motorii, implicând mişcări ale corpului, vocale, implicând sunete sau cuvinte şi complexe, incluzând secvenţe complicate de ticuri vocale şi motorii. Se pare că tu ai motorii. Există două strategii : Reducerea severităţii ticurilor, intervenţiile non-medicale.
- A dormi mai mult şi mai bine - oboseala accentuează ticurile.
- Alimentaţie adecvată - are un efect mai degrabă indirect, prin mărirea rezistenţei la stres; nu s-a dovedit că vreuna dintre dietele propuse de diverşi autori ar avea un efect specific de scădere a severităţii ticurilor.
Reducerea stresului - uneori, severitatea ticurilor este o oglindire fidelă a nivelului de stres. Ceea ce trebuie subliniat în ceea ce priveşte medicamentele este faptul că pot suprima ticurile, dar atunci când medicaţia este întreruptă, ticurile pot reveni. Există trei tipuri de medicamente : neuroleptice tipice (haloperidol, pimozide), neuroleptice atipice (risperidona, olanzapina), clonidina. Dar mult mai important este faptul că ticurile trebuie tratate cu medicamente doar dacă produc o scădere semnificativă a calităţii vieţii persoanei respective şi dacă raportul risc/beneficii este acceptabil; în plus, ticurile sunt adesea (eu aş spune în majoritatea cazurilor) asociate cu alte probleme psihiatrice şi psihologice, cum ar fi depresia, tulburările anxioase, abuzul de droguri, situaţii conflictuale; tratarea acestor probleme poate fi prioritară şi uneori poate rezolva şi ticurile. Succes! happy

| enam2000 a răspuns:

Ticurile de multe ori apar datorita nervozitatii astfel iti recomand un consult in fata unui specialist. Incearca sa consulti si psihologul care te va indruma corespunzator spre o metoda de a scapa de acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anonime, eu am scapat de ticuri.acum am tacuri.numai tacuri.si ...am renuntat la limbi.am electronic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa stai mai mult in pat uitandu-te la televizor, la o emisiune care iti place tie mult si iti capteaza atentia. stand in pat esti mai relaxat si nu o sa mai faci asa des. eu de multe ori stau in pat si ma uit la ce imi place ca sa imi atraga atentia sa nu mai fac.

| anonima95 a răspuns:

Eu m-am ales cu un tic vocal dupa o raceala afurisita si acum nu stiu cum sa scap de el.cand dorm si cand sunt prea atenta la cv nu ma deranjeaza.e cel mai enervant lucru care mi se putea intampla