| anonim_4396 a întrebat:

Sal imi raspunde si mie cineva va rog. an octombrie mi am scos steriletul si de atunci nu ne am m ai protejat cu iubitu tocmai ca vrem un bebe dar nu am ramas de ce? se poate ca din cauza steriletului sa nu ma i raman s au e prea repede am fost la ginecolog si mi-a zis ca e totul ca si ca nu trebuie sa mi fac griji dar nu stiu mi se pare ca nu e ca odata ce nu m am m ai protejat si totusi nu am ramas mersi anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Steriletul este folosit in special de femei mai in varsta care au copii, fiindca multe femei nu mai pot ramane insarcinate dupa scoaterea steriletului. Oricum, e prea repede sa-ti faci griji, incercati macar 6 luni si daca nu ramai insarcinata e cazul sa faci o histerosalpingografie sa vezi daca nu cumva de la sterilet ti-a rams o cicatrice pe uter care sa necesite interventie chirurgicala.

| Cryssy a răspuns:

Pai ar trebui sa nu mai fii stresata. Si stresul poate fi o cauza. Stai calma, odata si odata tot o sa va dea Dumnezeu un bebe, daca va doriti atat de mult! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrucat nu stim cati copii ne-a harazit Sfantul, sau mama natura? e bine sa nu intervii. de asemenea e bine intai sa faci, un copil, doi si dupa aia sa folosesti contraceptii.chirotajul e traumatizant, si mai ales la prima sarcina daca-l faci, implca riscuri cancerigene.pastilele au efecte secundare, steriletul e posibil sa duca la infertilitate.santem facuti sa procreem nu sa ne legam toate alea. ma gandesc, daca nu ai mai folosi mainile si picioarele cativa ani? se atrofiaza nu?