| vladv26 a întrebat:

Sal sunt baiat am 13 ani, am rahitism la piept, imi poate spune cineva cum pot scapa de el? cei care imi dau raspunsuri de cenu,, du-te la medic,, le dau block deci nu imi dai nici un raspuns care sa contina medic, vreau sa spuneti ce sa fac si cum sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tratamentul rahitismului depinde de cauza acestuia.

In situatia unui rahitism nutritional si a unei deficiente de vitamina D, primul pas este prevenirea complicatiilor provocate de lipsa calciului si fosforului din organism prin corectarea nivelurilor scazute ale acestora cu ajutorul suplimentelor, precum si cu vitamina D in forma activa (calcitriol). Odata confirmat diagnosticul de rahitism, se recomanda administrarea suplimentelor de vitamina D, precum si o dieta bogata in calciu, mai ales in cazul copiilor cu o dieta vegana (alimentatie fara proteina animala).
Cum sa scapi de el? Cu ajutorul medicului. Ma blochezi? Si care-i problema mea? E problema ta eu scap de unul care nu stie sa traiasca in comunitate.