| Odinn a întrebat:

Sal'tare! De ceva timp(2-3 ani) am observat pe pielea prepuţului nişte bubiţe foarte mici, cam ca vârful unui ac, nu-s pe suprafaţa inelului penisului, adică papule perlate. Este posibil să fie şi aceastea tot papule perlate? Menţionez că nu-mi provoacă niciun disconfort, poate doar estetic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sunt amplasate pe preput in exterior aproape sigur sunt cosuri minuscule cu sebum exact ca si cele care afecteaza pielea si in alte parti ale corpului, de exemplu fata. Nu le stoarce sau deranja deoarece se pot infecta si iti poti crea probleme cu totul inutile.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu te deranjeaza, lasa-le in pace ca nu cer de mancare.

| Lawliet14 a răspuns:

Pe partea exterioara a preputului? Pot fi Fordyce Spots si sunt perfect normale. Nu toti le au dar destui. Punctele Fordyce se fac de la excesul de sebum. Medicii nu recomanda sa le scoti chirurgical. Cred ca foarte putini in lumea asta le-au scos.

| Odinn explică (pentru Lawliet14):

Nu sunt pe partea exterioară sad

| Lawliet14 a răspuns (pentru Odinn):

Trimite-mi o poza daca vrei ca-ti zic, daca nu cauta un site cu "ask the doctor" si cred ca exista inclusiv romanesti.

| Odinn explică (pentru Lawliet14):

Nu-ti pot da mesaj. Lasa-mi te rog o adresa de e-mail.

| Odinn explică (pentru Lawliet14):

Am trimis un mail. Mess nu mai folosesc de mult timp. Mulţumesc!

| Aylee a răspuns:

Daca sunt mici si albe asa e perfect normal, sunt banale papule cu sebum. Daca te dor, provoaca disconfort sau pruruit atunci poti sa iti pui un semn de intrebare si sa mergi la medic.