| szzbun a întrebat:

Sal TPU.

As dori mult sa ma puteti ajuta cumva.

Mama mea sufera de VARICE si mai anume (Tromboflebita safena externa dreapta ) a fost la o gramada de medici aiuriti, dar nici unu nu a putut'o ajuta cumva. as dori un medic sau un specialist pentru asa ceva. Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Inteleg ca problema e de lunga durata. O internare intr-o sectie de Hematologie clinica ar ajuta-o pe mama ta sa faca analizele necesare pentru depistarea cauzei pentru care face tromboza venoasa recurenta si sa primeasca tratamentul antiinflamator si anticoalgulant potrivit. Spitalul Fundeni din Bucuresti are o sectie de Hematologie clinica foarte buna si un laborator de Hematologie excelent. O puteti cauta acolo pe dna. dr. Valentina Uscatescu, pentru analizele necesare.

| Zazu a răspuns:

Acum cativa ani s-a descoprit un nou sindrom care favorizeaza coagularea sangelui.Se numeste Sindromul antifosfolipidic.In afara de acest test, se pot face si probe genetice atunci cand nu se stie cauza concreta a trombozei.Numai ca in cazul venelor este ceva mai problematica o interventie chirurgicala. Varicele sunt cauza afectiunii venei, de aceea mama ta va avea nevoie de un tratament pentru toata viata.Varicele pe care le are, chiar daca vor fi operate, vor apare periodic datorita fluxului sanguin defectuos pe vena safena.Mama ta are probleme cu venele din profunzime, nu cu circulatia periferica, de aceea sunteti putin derutate de tratamentul medicilor si nu puteti intelege de ce nu se pot opera sau vindeca.