| Anonymus3000 a întrebat:

De aproximativ o saptamana a inceput sa ma doara gatul si am inceput sa il tratez cu caiuri si cu Decasept ( acea pastila care coloreaza gura in albastru) dar vad ca nu prea are efect si inca ma doare gatul si destul de tare ce imi mai puteti recomanda? ce sa fac sa nu ma mai doara asa tare gatul? ori ce leac e bine venit. A si mai am o intrebare: Laptele cumva agraveaza durerile de gat? dau funda repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Alexander21 a răspuns:

Laptele in cazul in care ai rosu in gat nu e indicat sa il consumi.Iti recomand un control la medicul de familie, deoarece durerea in gat nu trece din prima.O sa te doara pana cand incepe tusa sa se formeze, si se va rupe de la un moment dat.Incearca niste medicamente pentru dureri de gat si tuse seaca. Dupa care le schimbi cu tusa normala.Paxeladine este pentru tusa seaca,si dupa aia poti lua ceaiuri calde,lamaie, si medicamente pentru tuse, asta dupa ce incepi sa simti flegma aia si ca ti se rupe tusea intrerupi tratamentul cu Paxeladine.Si continui cu tratamentul normal pentru tuse.Insanatosire grabnica!

| cici a răspuns:

Eu iti recomand parasinus este nemaipomenit.eu mereu il folosesc, te rog incearca si vei vedea.mananca niste kiwi sau visine din compot ca au vit c si bea ceai de macese.laptele se bea fiert si un ou batut cu zahar amestecat.