| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU^^.Ei bine asta e o chestie mai genanta cel putin asa mi se parexD..Deci nu stiu de ce am menstruatie de culoare inchisa (maro)..Nu i-au pastile sau ceva dar de saptamana treccuta beau un ceai pentru slabit..se poate sa fie asta problema? daca nu ce ar trebu sa fac?(nu am dureri de burta sau ceva.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

Nu are legatura cu ceaiul sau cu vreun factor extern, este normal si se datoreaza unei dezvoltari mai majore a placentei care se desprinde mai greu astfel favorizand o mai ampla coagulare a sangelui si voaila hemoragie "maro". Deci nu te panica este normalwinking

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Am 15, am menstruatie cred ca de 2 ani si nu nu mi-am inceput viata sexuala

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat detalii ( ce vârstă ai, de când ai menstruaţie, dacă ai întreţinut relaţii sexuale neprotejate în ultima lună, etc. )...

În general, culoarea sângelui menstruale depinde de cât de repede este eliminat din organism.
Depinde şi de zilele în care ai observat asta.

Apoi, depinde şi câte zile ai menstruaţie - poate fi vorba de ciclu peste sarcină...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici" atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată.

Mai pot fi alte cauze datorate unor afecţiuni diverse...

Dacă nu este vorba de una din situaţiile descrise de mine, atunci mergi la un control ginecologic.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic ginecolog, pot fi multe cauze.