| CastelanoAndrew a întrebat:

Pot sa-i dau fetitei mele de 3 luni, supa facuta in casa, lapte cu biscuiti?

Si ce-mi puteti recomanda ca-i pot da la varsta asta in afara de laptele de la mama si mancare de bebelusi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GgAnett a răspuns:

Chiar daca noi romanii simtim nevoia sa ne hranim copiii, adevarul este ca copiii pana la 1 an de zile digera mult mai greu aceeasi mancare pe care o digeram noi. Ei nu poftesc tot ce mancam noi vor doar sa mnance alaturi de noi. Iti recomand sa ii dai fructe, cat mai multe mai ales ca vine sezonul, si legume la fel. Nu ii da mancare gatita ce mananci si tu fiindca proteinele necesare si vitaminele din mancarea preparata in casa, o preia din laptele matern oricum. Incearca sa ii dai mango, capsuni, pepene gelben, banane piersici. In multe cazuri mancarea de casa, gatita pentru adulti poate duce la obezitate la copiii atat de mici, fiindca organismul lor nu poate procesa mancarea si totul se depune pe ei.