| xAndraax a întrebat:

Sall lume, acum 2-3 ani am muscat din acadea si mi-am spart maseaua. Este chiar prima masea din stanga jos. Acum de curand a inceput sa tot rupa pana a mai ramas o bucata din ea. Acum 2 zile s-a rupt si bucata aia si am crezut ca a cazut de tot dar de fapt au mai ramas niste bucatele infipte in gingie. Azi am vazut k e mai adanca sau ca sa adancit in gingie acele bucatele si ma doare ingrozitor. Nu imi pot permite sa ma duc la dentist acum de curand. Credeti ca e grav ce s-a intamplat? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte grav. Fractura coroanei dentare poate duce la gangrena radacinii, ceea ce da infectii severe cu compromiterea definitiva a radacinii si a maxilarului. Trebuie sa ajungi urgent la stomatolog pentru salvarea radacinii.

| LostHappiness a răspuns:

Desi stim cu totii cat de ingrozitor este sa te doara o masea, poti rezolva problema si fara sa mergi la medic. O prima varianta ar fi sa incerci sa suporti durerea si sa scoti resturile de masea cu o penseta [sau sa iei un Algocalmin/Paracetamol/Antinevralgic dupa care cand se potoleste durerea sa le scoti]. A doua varianta presupune sa mergi la farmacie si sa iei o sticluta de Dentocalmin. Pui cateva picaturi pe o bucatica de vata sau pe un servetel si tii acolo, o sa vezi ca are efect extrem de rapid. Si tot asa, ai putea sa incerci sa scoti resturile din masea din gingie, pentru ca pot sa apara chestii si mai nasoale, cum ar fi o infectie care te doare de mori si mai si secreta puroi. Iti urez mult succes cu durerea! O seara placuta!

| Floris83 a răspuns:

primele semne ale unei periculozități sunt nu doar durerea, ci cînd începe să se inflameze, atunci e grav, știu și tineri care au murit din inflamare unei măsele, e prea aproape de cap, și dacă se întinde infecția la creier, poate fi fatal, dacă ajungi în situația să se umfle falca, urcă spre ochi, se învinețește ochiul, se întinde puroiul la cap, și Aliluia! Așa că, mai bine te împrumuți de la cineva de bani, decît să mori așa tînără!