| stangaionut a întrebat:

Sall maine ma "cazez" la spital si miercuri fac operatie la gat ca am un chist si mie cam frica de anestezie si de operatie. ce trebuie sa fac sa nu-mi mai fie frica? ca mie o teama de ace de mor. cu anestezia ce o sa-mi faca o sa-mi bage un ac un vena de la mana sau cum? va rog ajutati-ma sa stiu si eu cum o sa fie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bog16 a răspuns:

Cand o sa te internezi la spital asistentele o sa iti bage o branula in vena. Nu doare, doar pisca un pic, trebuie sa te gandesti la ceva frumos in momentul ala. Eu asa am facut cand m-am operat de apendicita, si a mai atenuat din durere. Branula aia este pentru mai multe sa iti bage niste lichide in corp deoarece cu vreo 12h sau 24h inainte de operatie nu trebuie sa mananci si trebuie sa te hidrateze si sa nu ti se faca foame, iar pe masa de operatie o sa iti bage anestezia, o sa vezi ca incepi sa adormi, iar la sfarsit te trezesti in salon, cu operatia reusita. Sper ca am ajutat. Iti urez sanatate!

1 răspuns:
| CandyGirl_5618 a răspuns:

Cand m-am operat eu de apindicita mi-a pus decat o branula in mana si anestezia se facea in ea deci o sa te intepe decat odata...doare putin atunci pe moment dar trecestraight face Fi TARE happy