| Scarabeul a întrebat:

Sall, obezitatea clasa I imi poate afecta sanatatea? M-am pus pe slabit de ieri si tin dieta+sport.
Vreau raspunsuri serioase, mistocarii sa se abtina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Da, vezi aici:
http://www.ziare.com/articole/obezitate+sanatate+probleme
Pe de altaa parte am vazut studii recente in care se sustinea ca persoanele obeze pot avea o stare de sanatate foarte buna.
Nu face nimic exagerat, ar fi mai rau pentru sanatatea ta. Impune-ti un obiectiv decent, gen 1 kg. pe saptamana la inceput, apoi il reduci pe masura ce ti se reduce greutatea.

| jmekerashu a răspuns:

Sau aici http://www.i-medic.ro/content/obezitate-ce-este-obezitatea

Desigur obezitatea îți afectează sănătatea. În dependență de gradul obezității se văd mai bine urmările. Am citit și eu studii de genul, majoritatea sunt făcute de americani pentru a justifica modul de viață a propriilor cetățeni (cică să nu-i discrimineze).