| Dyssy a întrebat:

Sall tpu.acum ceva timp am fost la doctor si a zis ca am scolioza minima si ca nu e mare. dar eu am 12 ani.se poate sa o remediez prin karate sau un alt sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nep_Marius_1990 a răspuns:

Salut, si eu am cifoscolioza. ai o varsta ok la 12 ani pentru remedierea problemei. ai nevoie de masaje speciale si exercitii gen mers pe varfuri. mers cu un batz la spate pentru mentinerea coloanei drepte. rotatii din umeri. un medic specializat in domeniul te poate invata toate exercitiile dupa le poti face singur acasa... daca esti din Bucuresti te poti duce la spitatlul de copii de la Brancoveanu ei au specialisti in domeniu

3 răspunsuri:
| Alves_Alecsh_1992 a răspuns:

Ar trebui sa practici inot dar mai intai sa te interesezi despre antrenor, conditii, pret sa vezi daca iti permiti dar iti zic sa pui in balanta si faptul ca o luna de recuperare te ajuta pe cand innotul te si dezvolta.

| Peaches a răspuns:

Inotul este recomandat. N-ar fi rau sa mergi din nou la doctor ca sa-ti recomande exercitii fizice speciale pentru asa ceva. Facute zilnic ele ajuta foarte mult. Ai grija ca pozitia ta sa fie corecta la masa la care iti faci temele acasa si la scoala, pentru ca asa iti petreci cel mai mult timp.Pentru dormit poti folosi o perna mititica in loc de perna mare (sau poti renunta definitiv la ea). Ai grija marita din momentul in care iti vine ciclul. Nu multa lume stie ca asta influenteaza si dezvoltarea sistemului osos.

Sper sa-ti fie de folos. Have fun!
~Roxetta

| purplestar9494 a răspuns:

Gimnastica medicala sunt anumite centre unde poti face asta. Poti sa iei o trimitere de la medicul de familie.Si inotul este foarte folositor