| AnnaLooove a întrebat:

Am 12 ani si am 1.50m si 48 de kilograme. Dupa mine sunt grasa. Am eu un tic si nu suport sa ma uit in oglinda. In vara asta merg in tabara si acolo au piscina si nu imi place cum arat...Ma puteti ajuta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un psiholog, singura ta problema este ca ai o reprezentare falsa despre propria ta persoana

| Azµre a răspuns:

Ești în creștere până la vară te mai înalți!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu cred ca esti asa grasa...dar daca asa spui tu..Ai grija la ce si cat mananci, evita cartofi prajiti de exemplu.
Poti incerca sporturi usoare, mersul pe bicicleta.Sau innotul la piscina.
Dieta la varsta ta nu e indicata, dar poti manca putin si des.

| Zenit313 a răspuns:

Mananca moderat si sanatos,hidrateaza-te,alearga,inoata, practica un sport, mergi la sauna, dieta, creme de slabit si sa fii pozitiva! happy

Sa nu suferi niciodata de foame sau pastile..este cea mai mare prostie!
Rezultatele bune vin odata cu timpul, nu peste noapte!

| itscloudyoutside a răspuns:

Dietele nu au niciun rost la vârsta ta, nu îţi fac decât rău. Ai putea eventual să te apuci de un sport (inot, de exemplu). Dar nu ai de ce să te îngrijorezi de pe-acum în legătură cu greutatea. Eşti încă în creştere, iar când te vei înălţa, automat vei şi slăbi.

| EddiWeed a răspuns:

Alearga,practica un sport, consulta un nutritionist, mananca sanatos, evita fast-fudurile

| AnnaLooove explică (pentru EddiWeed):

Da.problema e ca nu pot sa fac efort cica poate sa mi se dezlipeasca retina ochilui...asa a spus medicul happy
Totusi eu as vrea sa fac inot sad

| SuKi2KirAi1 a răspuns:

Nu esti grasa. te subestimezi. Incearca de exemplu sa incerci niste haine care iti plac, si pune-te intr-o lumina care sa-ti placa. Incearca sa-ti autodictezi ca tu esti de fapt frumoasa, slaba, draguta, un fotomodel daca vrei. Eu o vreme am fost foarte slaba, adica la 13 ani aveam vreo 30 de kg. Nu era normal, dar imi ziceam ca sunt o ciudatenie si ca sunt urata si chestii. Apoi a venit vara mea la noi, si de fiecare data cand ma jigneam singura, ma tragea de par spunandu-mi ca sunt draguta. de-atunci imi tot repet asta. Nu ma sunt depreziva, sunt multumita de aspectul meu exterior, si acum am inaltimea si masa potrivite vrastei mele. Incearca. Nu a trecut mult timp de atunci. toate astea s-au petrecut in vara. Iar acum am 14 ani impliniti si nu ma mai deranjeaza nimic. Nu imi pasa de ce cred altii despre mine, si asta ar trebui sa faci si tu:X Succes draga...