| rhdjskdjjcjfjdjx a întrebat:

Salut TPU, am avut o problema din 2016 o Leziune sechelară posttraumatică cortical occipital stg., retractilă pe ventriculul lateral stg. mi-a afectat putin campul vizual. N-am avut nimic pana in 2022 intr-o zi cand a fost acea caldura de 40 grade si mi-am pus apa pe cap rece si dupa 2 ore am ametit si am vazut o lumina puternica in campul vizual. Nu e prima data cand fac asa cu apa, am facut-o de multe ori vara asta. Posibil din cauza asta sa f improspatat leziunea sa zic asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Nu se poate sa-ti "improspateze" leziunea niste apa turnata pe cap.
Cel mai probabil a fost un reflex simpatic care a scazut vascularizatia in zona care oricum e ischemiata. Asta declanseaza niste fenomene neurologice datorita cresterii excitatiei neuronilor locali.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru gratargratar):

Mersii frumos pentru rasp si asta gen sa fie sin cauza la ce am facut in ziua aia plus ca numai zic ca eram si obosit asa ca am alergat si na m-am fortat., possibil sa dispara chestia asta adica nu stiu sa numai am simptome simt. uneori simptome mai ciudate am fost si la neurolog. stari mai aiurea sa zic asa Si am obs ca nu doar eu le am la majoritatea au inceput cu ameteala si asa

| gratargratar a răspuns (pentru rhdjskdjjcjfjdjx):

Nu cunosc suficienta neurologie ca sa-ti raspund clar. Dar iti pot spune in termeni generali ca neuronii nu se regenereaza. De obicei, la nivelul creierului, exista un proces compensator, in sensul ca o anumita portiune poate prelua functiile altei portiuni degradate. In cazul tau este cu putinta sa tratezi simptomele, dar nu cred ca poti vindeca cauza subiacenta.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru gratargratar):

Pai si gen o sa raman mereu cu simptomele d astea si stari aiurea?