| Reborn2017 a întrebat:

Am o mare problema.Sora mea cred ca e gravida si aici apare marea problema e inca minora, mi-a spus doar mie de teama parintilor eu am 18 ani,oare se poate sa faca avort cu mine ca tutore sau ceva de genu, fara parinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu, pentru ca tu nu esti tutorele ei legal, sau daca ai acte cum ca ai fi tutore e posibil. Trebuie spus parintilor, asa cum bine a spus Noonee, chiar daca ai putea in caz ca s-ar intampla ceva cu ea in timpul avortului, care nu e cea mai sigura manevra medicala si exista riscuri destule, tu ai fi tras la raspundere pentru ca tu ai semnat. Cu toata frica si rusinea merita spus parintilor, o greseala recunoscuta e pe jumatate iertata si decat sa se intample ceva mai bine o sa se supere pe ea un pic si pe urma o sa le treaca.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poate merge singura la avort si nici cu tine, doar cu un parinte.

| Noonee a răspuns:

Trebuie sa le spuna parintilor. Daca pateste doamne fereste ceva in timpul avortului sau dupa( ca exista si cauze) tu vei fi singurul responsabil.

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce sugerezi tu este ilegal, stiai?

| GabrielZaharia a răspuns (pentru Violleta2022):

Normal ca este ilegal, am raspuns la ce a intrebat, plus ca toti au zis ca e ilegal, nu imi place sa repet, sa fiu papagal.