| LifeIsHard a întrebat:

De cand s-a nascut fratele meu, adica de 5 ani, nu exista zi in care sa nu ma loveasca la sani! Ba cu mana, ba cu piciorul, ba cu o jucarie, si am obserat ca pe sani mi-au aparut niste vene rosii multe, si vene albeste-verzi ce culoare au ele. Si dimineata cand ma trezesc ma dor foarte tare(dar suportabil). Am 12 ani, e normal sa "se manifeste asa"? Pot sa fac cancer de san? Funda! Vreau raspunsuri serioase, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Alo, expertu' lu peste, domnisoara care a pus intrebarea are 12 ani si vorbea de fracsu, nu a nascut ea.
legat de intrebarea ta, eu zic ca nu e normal ce se intampla, sanii sunt foarte sensibili, iar traumatismele repetate pot duce la aparitia unor modificari la nivelul glandei mamare. (care pot duce si ele, la cancer de san)
deci, eu zic sa ai grija.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Schimbarile sanilor tai sunt normale si nu au nici o legatura cu cancerul de san

Abh
| Abh a răspuns:

Ai vergeturi, acestea sunt cauzate de ruperea tesutului conjunctiv, prin intinderea excesiva si rapida a pielii. Cele mai indicate sunt cremele ce contin vitamina A.

| LifeIsHard explică (pentru Abh):

Si durerile? loviturile? ce produc?

| Abh a răspuns (pentru LifeIsHard):

Pubertatea debuteaza cu schimbari la nivel hormonal, una dintre aceste schimbari fiind cresterea sanilor, crestere insotita de dureri usoare. Daca te lovesti la san, nu intra in panica. Nu exista o legatura dovedita intre o lovitura la san si aparitia unor afectiuni grave. Totusi, nu poti ignora lovitura, iar in cazul in care nu se vindeca, cere parerea unui medic specialist. Traumatismele repetate pot duce la aparitia unor modificari la nivelul glandei mamare.

| CoquineNoire a răspuns (pentru Abh):

Alo, expertu' lu peste, domnisoara care a pus intrebarea are 12 ani si vorbea de fracsu, nu a nascut ea.
legat de intrebarea ta, eu zic ca nu e normal ce se intampla, sanii sunt foarte sensibili, iar traumatismele repetate pot duce la aparitia unor modificari la nivelul glandei mamare. (care pot duce si ele, la cancer de san)
deci, eu zic sa ai grija.