| deliaaaaa a întrebat:

eu, am o alunita mai mare pe piciorul drept(e din nastere) si aseara am atins-o cu unghia fara sa vreau..mai bine zis am rupt-o si mi-a curs mult sange. apoi am intrat pe net si am aflat ca ruperea acestora poate cauza cancerul de piele...ce imi sugerati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| selena7531 a răspuns:

Ruperea unei alunite nu inseamna ca induce imediat aparitia cancerului de piele.Nu trebuie sa intri in panica. Daca sangereaza, incearca sa opresti hemoragia prin apasare cu un tifon ce a fost imbibat intr-o solutie dezinfectanta (de preferat rivanol). Mai apoi tot ce trebuie sa faci este sa te prezinti la medicul dermatolog pentru a analiza leziunile cutanate si eventualul potential cancerigen (daca este cazul).Ok? Popici :* si de acum ai grija cu alunitele ca sunt foarte foarte foarte periculoase!

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Poti sa faci ce vrei, preferabil NU cancer de piele. Nu de alta, dar e cam mortal cancerul. Si eu am alunite, si mie mi s-au rupt/singerat din belsug cel putin vreo 3 la viata mea si, pina acum, (32 de ani), toate bune si frumoase, nici un cancer, nici o problema.

| aryenutzaa a răspuns:

Eu zic sa mergi la un doctor si te va sfatui ce sa faci.