| Cosmin162749 a întrebat:

ieri amfost la doctor cu tata pentru ca el se temea de cava ca am cocoasa am fost ieri la pital toata ziua mi-a facut radiografie si la sfarsit am pimit rezultatele am scolioza adica coloana mea are un unghi de 20 de grade si mi-a zis ca imi treabuie sa port un fel de corst medical si sa invat sa innot si sa fac gimnastica vreau sa stiu de la cei care sunt in situatia mea ce au facut?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trixie13 a răspuns:

Pai majoritatea copiilor si adolescentilor din ziua de azi au scolioza si daca nu si'o trateaza la timp risca sa aiba cifoza.Asta e si problema mea.Trebuie sa iti faci corset, sa innoti pe spate si sa faci gimnastica medicala.Sa nu iti faci griji.Incearca sa te controlezi si sa stai drept.
Scolioza este afectiunea in care coloana vertebrala este deviata in plan frontal (intr-o parte), coloana vertebrala fiind in conditii normale dreapta. In acelasi timp coloana vertebrala poate fi si rasucita (rotata in jurul axului). In mod obisnuit scolioza apare la mijlocul spatelui (coloana toracica) sau in partea de jos a spatelui (coloana lombara).
Multi oameni au un anumit grad de deviere a coloanei. De fapt, curburile coloanei vertebrale mai mici de 10 grade sunt considerate deviatii normale ale coloanei. Scolioza este atunci cand devitia coloanei este mai mare de 10 grade. Coloana vertebrala se curbeaza de obicei in foma literei S sau C.