| PaulMPIC a întrebat:

ma doare ingrozitor unghia de la piciorul mare oare ce sa fac am pus spirt si vaselina de galbenele! DAU FUNDA!
URGENT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| xBlackB0y a răspuns:

Nu stiu. Aceasi problema am si eu la ora actuala.

| SmokeyEye a răspuns:

Deci o mai ai, unghia. Te-ai lovit? Trece, cu timpul. Există la farmacie unguente pentru vânătăi și alte minuni, dar nu te aștepta să primești răspuns de la un doctor aici și să îți treacă, conform indicațiilor lui, fără să fii examinat măcar. Du-te la doctor, poate îl poți salva înainte să nu mai poți purta vara șlapi cu deget.

| Filip23 a răspuns:

Unghia de la picioru mare?
Daca e incarnata, curata cu o scobitoare cu putina vata cu spirt, si apoi pune niste pulbere Baneocin, sau dai cu alcool iodat; si lasi sa iasa coltul unghiei, nu mai tai inauntru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu intampin problema asta de fiecare data la 2 luni.Nu iti tai bine unghia de la deget.Incearca sa dai pana la capat (pana se termina unghia). Acele capete au intrat prea tare in carne (cum au crescut).Nu poti sa scapi cu creme si tot felul de prostii.Doar daca tai acea parte.Te va durea foarte putin in timp ce tai bucatelele acelea de colturi de la unghie, dar va trece.Te va durea si dupa ce le-ai taiat, dar dupa o ora-2 va trece. Funda? happy

| PaulMPIC explică:

Am curatat si taiat tot tot am vreo 5 ore si tot ma doare

| fuzzer a răspuns:

Va dura ceva pana o sa-ti treca, cam cateva saptamani. Daca dureaza mai mult, consulta un medic.

| InvertedDeformity a răspuns:

Este posibil ca inainte sa ti-o tai sa se fi strans puroi, iar de aceea continua durerea.Va disparea in 1-3 zile.