| Gino_Giuseppe_1988 a întrebat:

Vreau sa slabesc in urmatorul fel.
De fiecare data cand imi este foame, mananc un castravete.
O sa reusesc sa slabesc asa?
Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimus345642235 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu te bazezi doar pe dieta și sa faci și sport! Dacă doar te înfometezi o sa pui pe tine la loc mai repede decât ai dar jos! O dieta sănătoasă și echilibrata(nici prea mult nici prea putin) și sportul o sa îți facă corpul sa arate mai bine, nu doar pentru ca esti slaba, dar prin sport ți se conturează "formele" ca sa zic asa. Făcând sport te menții. Ți-o spun pe proprie experiență! Acum un an și jumătate m-am apucat de karate. De obicei mănânc foarte mult și de când m-am apucat de sport, chiar și mai mult. Mănânc prăjeli, grăsimi, fast fond și toate cele si cu toate astea după vreo 4-5 luni de antrenament am văzut rezultate vizibile. Bineînțeles ca dacă nu as avea stilul asta sa mănânc dulciuri și grăsimi s-ar fi văzut mai repede, dar îți zic ca dacă faci exerciții intense de forță de câteva ori pe săptămână o sa slăbești și fără castraveți happy

4 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Nu slabesti cu adevarat.

| AlexCristi97 a răspuns:

Da, atat timp cat nu vei manca doar castraveti. Castravetii contin multe fibre si foarte putine calorii.
Daca te infometezi, vei pierde si masa musculara si asta dauneaza. Cel mai bine e sa iti scoti in primul rand faina, zaharul si produse cu multa grasime (maioneza, ulei, prajeli, branza grasa).

| Ana1687 a răspuns:

Uite un sfat bea multa apa, cafea(cofeina ajuta la slabit), ceai verde, mâncare iute si mănâncă o bucățică de ciocolată neagra înainte de fiecare masa

| Daria0123456789 a răspuns:

Mananca echilibrat, hidrateaza-te corespunzator, evita prajelile/dulciurile/ sarea in exces. Fa sport si dormi suficient. Evita sa te infometezi pentru ca pe langa dereglarea metabolismului te poti alege si cu alte probleme de sanatate si vei obtine si asa numitul efect yoyo. Vrei sa slabesti, fa-o responsabil, informat si sanatos si iti va fi mai bine pe termen lung.