| dianamaria130 a întrebat:

Salu TPU! Vineri-am sarit pe o trambulina si aveam dureri graoznice si vanatai dupa aceea. Duminica am fost la spital si mi-a spus ca am degetul mic de la picior fracturat. Mi l-a pus in ghips, doar ca in partea din fata este impaturit intr-o fasa si in spate e putin ghips. Ideea e ca joi trebuie sa merg la mare si as vrea sa mi-l scot maine. Voi ce ati facut daca vi s-ar intamplat? Pot exista complicatii? Cel putin e degetul mic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiind degetul mic de la picior, pot aparea complicatii care sa duca la instabilitatea piciorului. Nu cred ca iti este permis sa mergi acum la mare, cred ca e mai bine sa renunti la respectiva chestie si sa tii ghipsul cat trebuie (degetele de la picioare se vindeca foarte greu, poate dura 2-6 saptamani). Daca vindecarea este proasta, vei ramane cu dureri locale la schimbarea vremii si la efort si chiar cu instabilitatea piciorului (te vei dezechilibra cu usurina cand calci pe el, mai ales daca drumul este putin accidentat sau esti putin obosit). daca nu iti vindeci corect piciorul, vei avea interdictie la a mai face sport, nu vei putea niciodata purta tocuri (banuiesc ca esti fata) sau pantofi mai ingusti si vei avea serioase probleme de mers dupa 45-50 de ani.

| Zaygon a răspuns:

Lasa gipsul unde e. E cea mai mare prostie sa ti-l scoti de capul tau. Cat zice medicul atat il tii. Asta e viata.

| NEsCaFfe a răspuns:

Poti sa-ti iei adio de la mare, in cam 2 sapt se scoate gypsul. FUNDa?
rolling on the floor