| aADI a întrebat:

Salut, (25 ani) după un timp de 1 an în care efectiv nu am găsit nici o fată cu care să-mi fac o relație serioasă, recent am întâlnit-o pe Ioana 24 ani (acum o lună) ne înțelegem super bine, ține foarte mult la mine etc. însă recent fix cu 2 zile să mă întorc la școala militară am avut un atac de panică și efectiv am simțit că nu mai simt nimic pentru ea. Este o tipă geniala, un model dar nu mai simt nimic și as dori sa dau timpul înapoi să simt din nou iubirea, efectiv am fost fericit. Acum mereu mă gândesc și comunic cu ea dar nu mai este scanteia sau sentimentul de iubire pe care îl aveam. Am discutat problema cu ea însă nu știe cum să mă ajute, ea a zis că are răbdare cu mine și probabil un psiholog m-ar ajuta. Nu știu ce să fac, mă simt ca și acum as fi intrat în anxietate/depresie și vreau din nou să pot iubi. E ceva gen, psihicul meu dorește, inima nu... deși nu înțeleg de ce, că este o fata de nota 10. Am rezumat cat am putut, apreciez pierderea timpului d-voastră, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și, nu poți trăi cu ea fără iubire ca la 15 ani?

| Mosotti a răspuns:

Te duci la un medic psihiatru sa rezolve anxietatea, si dupa aia ai sa simti. Anxietatea poate bloca sentimentele uneori.
Daca nu si nu, te desparti si gata, asta e, o sa mai gasesti fete okey.

| johnnny123 a răspuns:

Într-o singură lună ai reușit să te îndrăgostești și apoi să nu mai simți nimic pentru ea? Ești extrem de rapid. Sau poate confunzi iubirea cu altceva.

| Furnicuta000 a răspuns:

E foarte comun pentru persoanele care sufera de atacuri de panica sa nu mai aiba emotii. E practic un mecanism de aparare, creierul se detaseaza de corp si nu mai simti nimic.
Desigur ca ar exista si varianta in care nu mai ai sentimente pentru ea dar pentru altcineva poti avea si asta inseamna ca nu e de la anxietate, dar zic sa iei in calcul si prima varianta si sa faci cumva sa scapi de anxietate

| StoicAnalysis a răspuns:

Incearca sa petreci mai mult timp cu ea. Daca o eviti cu pretextul de a "cauta scanteia", nu rezolvi nimic. Faceti chestii impreuna mai des, si poate dupa un timp, iti vei recapata scanteia de care ai nevoie.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ajuta mult daca in timpul petrecut cu ea, puteti face lucruri care v-ar placea amandurora.

| Miruna333 a răspuns:

Nu poti forta sneitmentele. Parerea mea este ca nu mai e nimic de facut. De ele mai scapi, dar sa le obtii inapoi, nu. Oricum, toate aceste probleme trebuie discutate cu un psiholog.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Scopul scântei este de-a aprinde focul. Restul ține de lemne. pui leme pe foc. Ai foc!
Ai avut treabă cu altă femeie în timp ce erai cu Ioana?

| Casa a răspuns:

Na nici nu știu ce să spun, dar cred că mai mult ca sigur trebuie sa mergi la un psiholog să vezi de unde și cum a inceput totul!

| petrisor23 a răspuns:

Beta.

| Hrea12345 a răspuns:

Un simt tainic te-a indepartat de ea. Poate ca e mai bine. Banuiesc ca nu-i stii trecutul. Are totusi 24 de ani.