| alexandru1014 a întrebat:

A mai avut cineva candida orala!? Cum a reușit să scape de ea?
Eu ma lupt cu ea de ceva timp si tot nu imi trece.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

"- Pentru adultii si copiii sanatosi - la adultii si copiii care au candidoza orala, dar sunt sanatosi, se poate incerca una dintre urmatoarele solutii:

consumul de iaurt neindulcit
folosirea de capsule sau lichide care contin acidofilus.
- Pentru adultii cu un sistem imunitar slabit - cel mai des, medicul va recomanda urmatoarele:

medicamente antifungice care sunt disponibile sub mai multe forme, inclusiv pastile, tablete sau lichide cu care va puteti clati gura, iar apoi le veti inghiti
amfotericina B - candida albicans poate deveni rezistenta la medicamentele antifungice, mai ales in cazul persoanelor care au infectia HIV intr-un stadiu avansat. Acest medicament poate fi utilizat atunci cand alte medicamente nu sunt eficiente."
http://www.sfatulmedicului.ro/......rala_10838