| dinamovistul19 a întrebat:

Acum 2 luni m-am lovit la unghia mare dreapta de la picior dupa ce banca unui coleg a cazut pe piciorul meu. pana acum nu a cazut si nu da semne sa cada, ea este lovita in primul sfert la baza putin si este neagra.
Aveti vreun sfat in cat timp va trece? adica sa nu mai fie neagra sa dispara sangele de sub ea. Trebuie sa iau vreo crema sau sa urmez vreun tratament?
Peste 2 zile plec la mare si nu imi prea place sa fie asa urata.
Dar daca nu se intampla nimic merg si asa.
Deci cam in cat timp va disparea negreala (sangele) de sub unghie?
daca stiti ceva va rog mult de tot lasati-mi un raspus! ma veti ajuta foarte mult!

PS: Nu ma doare cand fac dus sau cand intru in apa dar credeti ca ar fi vreo problema daca inot? se forteaza?
Va Respect!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihaelaa98 a răspuns:

Nu nu trebuie sa iei vreo crema mai trebuie sa astepti pana creste toata unchia (daca unghia e lovita doar intr-o parte si nu este toata neagra va mai dura ceva ) SI sigur pana pleci la mare nu se va repara.Da totusi eu am avut la mana si mi-a trecut in 3 saptamani dar era foarte putin lovita plus ca unghiile de la picior cresc mult mai incet deci mai trebuie sa astepti.Cu timpul vei vedea ca pata aceea negra se va micsora. Deci mai trebuie sa astepti.Si Nu se forteaza deloc cand inoti no sa simti nimic!

5 răspunsuri:
| AdeNoid a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema.Nu te speria ca trece de la sine dar dureaza cam mult.Pentru o vindecare mai rapida sau macar pentru ameliorarea durerii(in caz ca te mai doare) poti lua de la farmacie o crema numita Betadine (betadina) sau solutie, aceasta crema / solutie dezinfecteaza locul si o sa treaca mai epedewinking
Sper ca te-am ajutat, sanatatehappy

| xAimeeRO a răspuns:

Si eu am patit asa cu un scaun a fost urat si era greu rau de tot si e doar vinat in acel loc si va trece intr-o saptamana cred...

| ketchuppw a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la doctor, pentru a evita infectarea

| dinamovistul19 explică:

Va Multumesc si am uitat sa mentionez ceva! Deja la baza unde era neagra rau de tot este unghie normala pana pe la jumatate si unghia neagra s-a ridicat sper sa se duca in varf dar sper ca cea noua a crescut in continuare la baza nu a crescut pe sub cea neagra. si o zboara pe cealalta afarabig grin ce ziceti?

| BbyBoop a răspuns:

Si eu am avut unghia lovita,nu asa grav ca tine, dar si mie mi-a ramas sange sub ea si cam dupa o luna mi-a trecut(dar unghia mea a fost lovita mai sus putin de jumatate).Nu cred ca e ceva de facut, las-o sa creasca si asa va disparea sangele.Si cred ca apa sarata iti va face bine, cu conditia sa fie curata.Ai grija sa te speli mereu pe picioare, ca sa nu se infecteze, mai da-te cu rivanol sau cu apa oxigenata din cand in cand.