| ady000 a întrebat:

Acum 3 zile am jucat fotbal in sala 2 ore si cred ca m.am atins de cineva cu genunchiul si nu mai stiu. Urmatoare zi am jucat putin pe camp tot fotbal iar in timp ce alergam, am simtit niste intepaturi pe langa rotula si sub rotula unde e muschiul, ca niste crampe, si mi se mai pune si in spate unde se indoaie piciorul... Ieri m-au mai lasat durerile, dar tot mai simteam cand mergeam, parca am putina instabilitate in el, iar azi m.am simtit mai bine dar tot din cand in cand mi se mai pun crampele alea cateodata cand fac genoflexiuni, parca nu ma lasa ..in reste pot face exercitii sa il indoi, sa fac genoflexiuni, si parca imi mai trosneste sub rotula putin cand il indoi, dar asa imi trosnea de obicei. Azi am inceput sa pun gheata si a c.am fost de folos. Ce sa fac sa iau repaus total cateva saptamani si sa iau anti imflamatoare? iar daca durerea continua sa ma duc la un doctor? Care a.ti mai avut? Dau funda! Pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Stan_Sorin_Eugen_1973 a răspuns:

Daca durerea este spre interiorul genuchiului insemna ca este de la menisc care se poate intampla sa se fi crapat.Anti inflamatorul este obligatoriu in toate cazurile, te lasa si durerea cam 3-5 ore si ajuta si la refacere.La doctor iti va recomanda sa faci un RMN care poate sune sigur despre ce este vorba. Daca ti se spune ca trebuie sa faci operatie sa-ti curete eventualele ciobituri de menisc, NU o face, doctorul va vrea sa te convinga ca este o operatie simpla care se face paroscopic, este o minciuna.In cea mai mare parte din cazuri dupa operatie ai dureri in contunuare si regreti ca ai facut operatia.Genuchiul este o articulatie foarte complicata si probabil tu nu ai banii necesari sa-i dai la un doctor intr-adevar bun.Eu am meniscul crapat, mi s-a propus operatia, nu am facut-o si ma bucur. Evita genoflexiunile pana cand dispar durerile iar dupa evita sa le faci cu greutati mari (60 de kg )este chiar foarte bine

| ady000 explică (pentru Stan_Sorin_Eugen_1973):

Salut, tind sa va spun ca mi-a c.-am trecut genunchiul, mai am putine dureri dar nu rea le mai simt, am inceput usor usor sa joc si fotbal dar mai astept pana ma bag in forta calumea ca sa imi treaca de tot!

2 răspunsuri:
| Dia007 a răspuns:

Eu zic asa, fa-le toate in acelasi timp. Ia un repaos, mergi cat mai repede la medic, iti fa prescrie un antiinflamator (ceea ce e si indicat daca deja simti intepaturi) si da-te si cu o crema pentru duredi musculare.
Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Nu mai astepta!