| Mariana998877 a întrebat:

Salut. Acum aproximativ 2 săptămâni am făcut o iritație urâtă în zona intima, am tratat-o și a trecut, nu m-am mai putut epila din cauza iritației iar acum după ce a trecut m-am epilat însă de vreo 3 zile am niște mâncărimi foarte mari, ca niște înțepături, iar dacă ating în zona clitoris ului ma doare foarte tare și simt ca ma înțeapă ceva anume acolo plus ca îl mai simt și umflat puțin și are niște bubițe mici. Nu am avut relații sexuale de câteva luni de când soțul meu a plecat dincolo iar de igiena mea am avut foarte mare grija, când ma epilez mereu dezinfectez aparatul. Am scurgeri albe cu miros urat. La ginecolog nu pot merge în perioada asta pentru ca nu lucrează cum sunt sărbătorile iar spitalul e la 40 de km de unde locuiesc și nu am posibilitate momentan sa merg acolo. Ce pot face sa nu mai am mâncărimi? Sau sa le ameliorez pentru ca am ajuns sa nu pot dormi nopțile deloc. Dau fundă :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie vorba de o candidoza sau trihomoniaza, o alta boala cu transmitere sexuala, ca nu-i normal sa ai iritatie pe organele sexuale si sub nici o forma scurgeri urat mirositoare.
Pana ajungi la medic, spala-te cu apa calda si sapun si apoi dizolva 2 linguri de bicarbonat de sodiu in 2-3 litri de apa calda si pune-ti poponetul acolo. Bicarbonatul de sodiu potoleste mancarimile si iritatiile, dar nu distruge infectia sau bolile cu transmitere sexuala. Deci este o solutei pe termen f scurt ca sa nu te mai usture si mananca atat d erau, pana jungi la medic.

| Mariana998877 explică (pentru Violleta2022):

Nu am avut contact sexual de câteva luni bune, din vara

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariana998877):

Nu are importanta ca nu ai mai avut sex de 3 luni incoace, odata ce infectia a fost ignorata si netratata, iar acum a scapat de sub control.

| Floridori a răspuns:

Ai putea descrie scurgerile?
Ce culoare au (alb, gri, galben, verde etc.)? Exista cocoloase sau sunt apoase, sau spumoase? Mirosul cum l-ai descrie: metalic, peste?