| iusty12 a întrebat:

Salut.
Acum aproximativ o luna am facut amigdalita pentru care am primit tratament cu antibiotice. Totul a decurs okay, iar dupa cateva zile de dupa ce am terminat tratamentul durerea si inflamarea au aparut la loc. Fara a merge la medic din nou, am continuat acelasi tratament cu aceleasi antibiotice, iar vindecarea a fost la fel. In aceasta dimineata m-am trezit din nou cu aceeasi durere si inflamare. Ce as putea face? De ce am fost predispus sa fac pentru a 3 a oara amigdalita? Mentionez ca am rarit foarte mult iesitul din casa si mereu am utilizat pastile virale cat si pentru gat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ORL si după ce te consultă va decide daca sunt de scos amigdalitele deoarece faci des rosu in gît clar este un focar de infectie, te va programa pentru operatie le scoate si gata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sistemul imunitar nu se întărește cu antibiotice. Ele distrug și flora intestinală de care acesta depinde.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Ai luat și probiotice, pe lângă antibiotic? E nevoie de ele, ca să îți refacă flora intestinală, îți oferă un plus de imunitate, pierdută dupa consumul de antibiotic.
Dar în cazul ăsta, probabil amigdalita a fost tratată superficial sau antibioticul nu e suficient de puternic pentru a omorî bacteria. Mergi la un consult ORL.