| dydya118 a întrebat:

Acum cateva zile am inceput sa am cosmaruri, ma trezeam plangand si tipand. Coșmarurile au început sa apara mai frecvent asa ca am trecut pe la medic. Nu am probleme de sanatate, toate-s bune, medicul spunea ca e de la stres si ca ar trebui sa ma odihnesc mai mult. De atunci coșmarurile apar in fiecare seara, de multe ori ma trezesc noaptea la 3, agitata si transpirata; alteori dimineața tipand. Stiti ceva tratamente?( nu stiu, gen ceaiuri sau ceva) Chiar si cateva sfaturi imi sunt de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Te-ar ajuta foarte mult daca te-ai concentra pe prezent si ai invata sa visezi lucid astfel incat sa fi constienta ca visezi si sa ma poti interveni,la nevoie. Visele sunt niste proiectii ale creierului care interpreteaza realitatea inconstient cum vrea el, tu doar ai acele stari,sentimente de frica si asta ar trebui sa ''alarmeze''. Daca te-ai stresa mai putin pe timpul zilei,cel putin daca ai gandi frumos sau calm,ai face schimbari radicale in sens pozitiv. Pentru a visa lucid,iti recomand sa-ti treci toate visele intr-un jurnal imediat ce te-ai trezit,detaliu cu detaliu. In timpul starii de veghe,fii foarte atenta la ceea ce este in jurul tau,examineaza-ti corpul mai des si intreaba-te de fiecare data daca nu esti intr-un vis si ciupeste-te. Asa,vei forma un obicei si vei recunoaste mai usor cand esti intr-un vis. Cand esti in vis,nu uita ca te afli in mintea ta si ca poti face ce vrei tu si nimeni nu poate schimba asta. Locul iti apartine. Toate gandurile si sentimentele tale iti creeaza acolo propria realitate. Tu poti fi producatorul si regizorul propriului film. Intelegi? Nu trebuie sa-ti fie teama de mintea ta. Nu ea te controleaza pe tine ci tu pe ea. Gandeste pozitiv inainte si dupa ce te trezesti! Dormi fara perna, te relaxeaza cum nu ai crede. Aeriseste camera si invata sa respiri adanc si relaxat inainte sa adormi. Fa o baie cu apa calda si apoi rece(iti va calma nervii, relaxa muschii). Nu lasa somnul sa te fure! Adormi tu incetul cu incetul de buna voie! Prin exercitiu, in timp, vei scapa de toate astea si vei descoperi lucruri extraordinare care iti vor transforma viata in ceva mult mai placut! Numai bine!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Seara,
Bea cate o cana de lapte-lapte (adevarat, bio) calduta, indulcita cu o lingurita de miere de albine, chiar cand te-ai culcat in pat.
Vei adormi repede si vei avea somnul linistit si odihnitor.

Aceasta combinatie este relaxanta in somn si elimina stresul cumulat in timpul zilei.
Odihna placuta!

| sabin89 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa urmezi sfatul medicului. El stie mai bine ca noi. Este adevarat ca sunt si aici pe site medici. Probabil isi vor spune si ei parerea. Eu, ca ne specialist, presupun ca stresul poate fi intr-adevar cauza. Vezi cum faci sa mai scapi de el.

| dydya118 explică (pentru sabin89):

Cand am mers la medic acesta a spus ca e de la stres, am intrebat daca îmi poate da vreun medicament care sa ma ajute, insa acesta a zis ca nu e nevoie de asa ceva. M-a trimis frumos acasa. Sincer, ma cam bate gandul sa cer si parerea altui medic.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Cred si eu ca e de la stres, incearca sa nu te mai gandesti la probleme, medicul stie mai bine ca noi si cred ca sfatului lui e foarte bun, incearca sa fi mai relaxata sa mai uiti de probleme, o sa treaca cosmarurile curand.

Răspuns utilizator avertizat
| christall a răspuns:

Un ceai cald de valeriana inainte de culcare este extraordinar.

| Vinsieu a răspuns:

Renunta la filmele de groaza.
Renunta la provocarile "prietenilor".
Traieste o viata normala. La ce ai tu, nu te juta nici un medicament. Cele psihiatrice te fac o leguma, sa uiti un timp de ele. Apoi revin sau... mai rau...

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Da, cosmarurile reprezinta unul dintre simptomele stresului. Trebuie sa stii ca ai nevoie de o abordare mult mai serioasa a acestei probleme (nu cu ceaiuri se rezolva cosmarurile). Adreseaza-te unui psiholog specializat in psihoterapie sau consiliere psihologica care te va invata sa iti gestionezi stresul.

La acest link vei gasi o echipa de psihologi atestati care fac voluntariat pe internet iar luni seara chiar exista o ora de discutii despre vise. Te asteptam!

http://psihoterapie.freeforums.org/index.php

| GeorgeAlin13 a răspuns:

Încearcă dacă poți să dormi cu o persoană(părinți/ chiar daca pare ciudat. Măcar până îți vor trece aceste coșmaruri), ziua nu te mai gândi la ele uită-te la ceva filme frumoase, chiar și la desene daca dorești, iar când te pui la somn lasă-ți televizorul pornit(să de stinga la un interval de 30-120 min. De exemplu)pe ceva ce-ți place ție... Încearcă să adormi ziua, ca să te odihnești, poate că îți vor dispărea aceste coșmaruri. Sper că te-am ajutat