| D3ViLMr a întrebat:

Salut, acum cateva zile fratele meu si-a facut analizele si i-a iesit rau la Eozinofile si Sideremie

Ce inseamna Eozinofile si Sideremie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| any3la a răspuns:

Eozinofilie-cresterea numarului de granulocite, semnul unei afectiuni alergice( astm, urticarie) sau a unei parazitoze(oxiuri).

Sideremie-nivelul fierului in serul sanguin, valoare normala 90-140 micrograme % sau 16, 1-21, 1 mmol/l.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

2 răspunsuri:
| liliacALB a răspuns:

In completare: Cati ani are? Il stii sa sufere de ceva? I s-au mai recomandat altadata analize? Pentru ce?

| D3ViLMr explică (pentru liliacALB):

Are 6 ani si 5 luni, nu sufera de nimic, a facut analizele ca sa vada daca e apt pentru cursuri de inot. ( PS: E destul de slab 20kg si e destul de inalt pentru varsta lui, are 1, 28)