| cenumesapuncanustiu a întrebat:

Acum ceva timp am fost diagnosticat cu TBC pulmonar. Au trecut 6 luni de tratament,saptamana viitoare trebuie sa ma duc la controlul final,dar totusi nu ma simt foarte bine.(cand respir adanc,ma tine in piept,casc incontinuu., inima bate mai tare) Si am o gandire negativa ca as avea ceva mai rau decat TBC...A mai avut patit cineva sa nu se simta ok dupa 6 luni? Precizez ca raspunsurile de pe internet nu ma ajuta foarte mult... Poate aici. multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te va lamuri doctorul la control. Ai si un pic de anxietate daca gandesti asa.TBC-ul pulmonar se vindeca foarte greu, mai ales daca nu ai fost internat cel putin 2 luni cu tratament sub observatie.Internat fiind poti face o serie de analize periodice, adica dupa 3 saptamani de tratament sa iti faca analiza sa vada cum se comporta infectia si in functie de rezultate sa iti dea tratamentul potrivit. Iti bate inima mai puternic deoarece cand inspiri adanc si simti problema in piept, te sperii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doua luni cel putin de internare si 7-9 luni de tratament acasa in care nu ai voie sa faci deloc efort mare si sa te fersti de gripa, raceli etc.

1 răspuns: