| alexRE a întrebat:

Salut,

Acum doua zile, am fost muscat de o insecta si am dezvoltat o blanda destul de mare (cam 5-6 cm), la inceput m-a mancat destul de tare, apoi a devenit oarecum dureroasa la atingere. Intre timp blanda a disparut si a ramas doar punctul unde m-a intepat insecta.
Problema este ca eu am fost recent pe la padure si ma gandesc sa nu ma fii intepat vreo capusa si apoi sa se fii desprins fara sa o observ. Mentionez din nou ca nu stiu ce m-a intepat.
Acum mai multi ani am fost intepat de doua capuse (am putut sa le vad) si am fost la urgenta sa mi le scoata, prima data nu mi-au dat nimic apoi a doua oara cand s-a intamplat stiu ca mi-au facut un vaccin si mi-au dat niste antibiotice sa iau o perioada.
M-as duce la urgenta sa vad ce imi pot spune... poate sa imi dea prospect pentru antibiotice, in caz preventiv...
Voi ce vredeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inseamna ca umblii prea putin in natura.
Eu am fost intepat aproape de fiecare data de diferite insecte, umflat sau nu.
De un timp nu ma mai musca nimic!
Ma dau cu un "spray" adorat de insecte, iar ele ma ocolesc de departe big grin

Uite reteta:
- O sticluta de parfum de 50ml cu pompa aerosol pentru pulverizare
- 10 picaturi ulei de lavanda
- 0, 5 ml vodca sau spirt edicinal pentru dizolvarea uleiului
- o lingurita de zeama de lamaie
- 30 ml ulei de oliva (de masline) stors la rece (in lipsa se poate folosi chiar si apa)

Se pun toate, pe rand, in sticluta si se agita bine, inclusiv inainte de folosire.
Din 2 in 2 ore suflam cate un pic pe zonele pielii care sunt libere, mai ales in zona incheieturilor (sub-brat, incheieturile mainilor, coatelor, genunchilor, gambe, dar si pe pantofi si ciorapi (cate o scurta suflare pe fiecare zona).
Daca ne asezam pe patura, suflam si pe pamantul de desubt, precum si pe patura cativa stropi scurte.

Uleiul de lavanda este pe lista "neagra" ale insectelor, in special ai capuselor si tantarilor, care urasc si ocolesc de departe acest miros.
Totusi, pentru orice eventualitate, e bine sa ducem cu noi o penseta mica de sprancene, cu varf care se inchide ca o lama (nu plat! ), iar daca totusi ne inteapa vreo capusa, o putem scoate imediat, prinsa chiar la nivelul pielii, cu o scurta miscare usor rotita.

| christall a răspuns:

Cred ca ai fost intepat de un paianjen, iti trece, nu iti face griji. Mie mi se intampla la fel, orice ma musca mi se face o blanda mare. E un fel de alergie, dar trece, sa dai cu spirt si atat. Dar pentru linistea ta, te poti duce la dr.

| cevdet a răspuns:

Du-te la urgenta. Chiar daca (sau mai ales ca) nu stii ce este. Medicul iti va curata locul si iti va da ce este necesar.

| Bgd_Nicusor_1996 a răspuns:

Da,du-te la spital şi doctorul îţi poate da un verdict dupa consult