| kenttdi a întrebat:

Salut,acum o lună sau chiar mai mult mi-am pus cercel. de atunci rana inca nu pare vindecată fiindcă uneori imi curge putin sange daca apas sau chiar puroi. acum simt o galma înăuntru fix unde este gaura, nu este vizibila ci doar se simte. ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-te dom'le URGENT la medic până nu faci o infecție generalizată!

| ioana748 a răspuns:

Mibazon de la farmacia veterinara si dezinfectat locul cu spirt.
Este o punguta cu puroi acolo.
Daca nu reusesti cu unguentul cu antibiotic care ar trebui sa ajute sa colecteze si sa elimini printre un punct ce s-a colectat, trebuie sa ajungi la doctor.
Sanatate,

| Cipi1212 a răspuns:

Gâlma nu ar trebui să te îngrijoreze.

| Robert2526 a răspuns:

Salut. Nu lua in seama pe ioana cu farmacia ei veterinara, am motive sa cred ca are probleme psihice, sta pe aici si da sfaturi tampite de a folosi tratamente veterinare.

Apoi, apa cu sare recomandata de domnul student la medicina poate sa fie o solutie, dar nu si pentru tine, daca spui ca ai o "galma" acolo si ca atunci cand apesi iese puroi, este un semn de infectie si probabil ca aceea galma este un abces ( nu pot sa imi dau seama fara sa vad) dar in principiu, daca galma aia este destul de mare, o sa aiba nevoie de drenaj chirurgical, asa ca mergi la medic cat mai rapid ca nu o sa scapi, nici cu apa cu sare si nici cu antibiotice pentru uz veterinar

| StudentLaMedicina a răspuns:

În primul rând cred că cercelul pe care îl ai e prea mic. Trebuie să schimbi cu un cercel mai mare şi drept, nu rotund!
Apoi îngrijirea cercelului sau a rănii se face cu apă cu sare de la farmacie şi trebuie de mai multe ori pe zi să faci igiena.
Acum dacă ai infecție e posibil să nu mai reuşeşti să o scoți la capăt doar cu apă cu sare, ci poate trebuie să mergi la medic.